• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  119339
 • up
  USD
  6.8556
 • down
  EURO
  7.7458
 • up
  GBP
  8.6102
 • down
  Altın
  395.598
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 22.12.2018 - 15:02 Yorum : 0

Metroların temizliği onlara emanet

İstanbul'da toplu ulaşımın en önemli ağlarından biri olan yer altı trenleri, her gün 100'ün üzerindeki görevli tarafından temizleniyor.

Metroların temizliği onlara emanet

İstanbul'da toplu ulaşımın en önemli ağlarından biri olan metrolar, her gün yapılan temizliğin ardından sefere başlıyor.

2 MİLYON YOLCU
Günde 4 bin 800 sefer yapan, yaklaşık 2 milyon kişinin kullandığı yer altı trenleri, belirlenen istasyonlar ve metro duraklarında görev yapan 100'ü aşkın görevli tarafından temizleniyor.

HER GÜN İÇ VE DIŞ TEMİZLİK
Trenlerin dışında başlayan temizlik daha sonra içeride devam ediyor. Trenlerin içindeki tutamaçlar başta olmak üzere metal ve plastik tüm yüzeyler siliniyor, koltukların tozları süpürge ile alınıyor.

HAFTADA BİR DETAYLI TEMİZLİK
Sefere çıkan her metro, günlük temizliğinin yanı sıra her hafta detaylı şekilde dezenfektan maddelerle temizleniyor. Temizlik işlemlerinin ardından makiniste teslim edilen tren, İstanbulluların hizmetine sunuluyor.

"GÖNÜL RAHATLIĞIYLA YOLCULUK EDEBİLİRLER"
Kirazlı Olimpiyat Başakşehir Metro Hattı İstasyon Şefi Recep Çakıroğlu, İstanbulluların güvenli şekilde yolculuk etmeleri için saat 21.00'den itibaren her hattın belirlenen araç yıkama alanlarında, çalışma yapıldığını anlattı.

Çakıroğlu, sefere çıkan metroların günlük temizliğinin yanı sıra haftalık ve aylık olarak da temizlendiğini belirterek, "Trenler ilk önce süpürülüyor, yağ ve kir çözücülerle yer zeminleri detaylı olarak temizleniyor. İç camları silindikten sonra ise vatandaşların hijyenik bir ortamda yolculuk etmelerini sağlıyoruz. Günde 4 bin 800 sefer yapan metrolarımız yaklaşık 2 milyon İstanbulluya her gün hizmet ediyor. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla yolculuk edebilirler." dedi.

"ÇOCUKLARIM YAPTIĞIM İŞİ OKULLARINDA GURURLA DİLE GETİRİYOR"

İşçilerden Yahya Karaçoban, saat 21.00'de başladıkları mesailerini 05.00'te bitirdiklerini belirterek, vardiya saatine kadar yemek ve yarım saatlik çay molası dışında istasyonda temizlik çalışmaları yaptıklarını söyledi.

İşinin yoğun emek istediğini aktaran Karaçoban, "Kendi temizlediğimiz araçlara binmek bizi mutlu ediyor. Yolculuk esnasında metronun temizliğine ilişkin bir konu konuşulduğu zaman kulak misafiri oluyoruz. Bir eksiğimiz var ise dikkate alıyoruz. Çocuklarım okullarında yaptığım işi gururla dile getiriyor." diye konuştu.

Karaçoban, yolcuları yerlere çöp atmamaları konusunda uyararak, "Metroda hepimiz nefes alıyoruz, kirletmeyelim. Metro bizlerin hizmeti için değerini bilelim." dedi.

Etiketler : metro istanbul temizlik
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber