2021-11-27 15:40:46

Nesli tükenmekte olan sarı benekli semender Adana yollarında

Nesli tükenmekte olan ve Türk semenderi olarak da bilinen sarı benekli semender, Adana'nın Pozantı ilçesinde görüldü. Yürüyüş yapan bir vatandaş, karşılaştığı semenderi her yıl bu yıllarda gördüğünü belirtti.

Nesli tükenmekte olan sarı benekli semender Adana yollarında
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Adana Pozantı'da yürüyüş yapan bir vatandaşi Türk semenderi olarak bilinen sarı benekli semender işle karşılaştı. Nesli tükenmekte olan semenderi her yıl bu mevsimde, ilçede gördüğünü belirten vatandaş, hayvanın fotoğraflarını çekti.

Yürüyüş yapan Harun Yücel, yolda semender ile karşılaştı. Bir süre semenderin yanında bekleyen Yücel, yoldan güvenli şekilde geçmesini sağladığı hayvanı fotoğrafladı. Yücel, yaptığı açıklamada, semenderi ilk gördüğünde çekinerek yaklaştığını belirterek "Son yıllarda nesli tükenmekte olduğunu öğrendim. Her yıl bu mevsimde Pozantı'da dere kenarlarında gördüğüm bir sürüngen." ifadesini kullandı.

SARI BENEKLİ SEMENDER HAKKINDA

Benekli semender (Neurergus strauchii), Salamandridae familyasından, 14–19 cm boyunda, Türkiye'de endemik bir semender türü. Habitat kaybından dolayı soyu tehlikededir. 2015 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” dahilinde tespit edilen benekli semenderlerle ilgili her yıl izleme çalışması yapıldığı bildirilmiştir.

000–2000 m yüksekliklerde su kenarlarında bulunur. Genelde yağmur sonrası ortaya çıkarlar. Doğu Anadolu Bölgesi'nde Muş, Bingöl, Bitlis ve Malatya illerinde ve Çamlıyayla'da görülür. Hatay’da,Hakkari ve ilçelerinde, Tunceli, Çemişgezek ilçesi Tağar Vadisi'nde ve Pülümür ilçelerinde de görülmüştür. Sivas’ın Divriği ilçesinde de bir vatandaş tarafından görüntülenmiştir.

 

Etiketler