2021-08-18 16:25:04

Öldü sanıp gömdüler: 9 yaşındaki çocuğun hayatını toprak kurtardı

Ağrı'da direğin üzerinde gördüğü kuş yuvasına bakmak isterken elektrik akımına kapılan 9 yaşındaki Mert Artan'ın öldüğünü düşünen çobanlar çocuğu gömünce toprak, elektriği alarak Artan'ın hayatını kurtardı.

Öldü sanıp gömdüler: 9 yaşındaki çocuğun hayatını toprak kurtardı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ağrı’da meydana gelen olayda, elektrik direğinin üzerindeki kuş yuvası olduğunu fark eden ve kuşları görmek için direğe tırmanan 9 yaşındaki Mert Artan elektrik akımına kapıldı. Akımın etkisiyle direkten düşen çocuğun öldüğünü zanneden çobanlar ise Artan'ı vücudunun üzerindeki elektrik enerjisini atması için toprağa gömerek kurtardı.

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Balıklıgöl köyünde yaşayan Mert Artan, 1 Ağustos günü oyun oynarken elektrik direği üzerinde gördüğü kuş yuvasına tırmanmak istedi. Direğe tırmanmaya başladığı sırada elektrik akımına kapılan çocuk dengesini kaybederek direkten düştü.

BİLİNCİ KISA SÜREDE AÇILDI

Çevredekiler hızla olay yerine geldiğinde çocuğun hareketsiz halde olduğunu gördü. Köy halkı çocuğun öldüğünü düşünerek kucaklarında köy meydanına götürürken o sırada çevrede koyun otlatan Yaşar Artan ve Metin Özcan isimli çobanlar, ölmemiş olma ihtimaline karşın çocuğu, üzerindeki enerjiyi atması için toprağa gömmeye karar verdi. Kafası haricinde toprağa gömülen çocuğun bilinci kısa süre sonra yerine geldi.

6 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDI

İhbar üzerine olay yerine gelen 112 sağlık görevlileri yapılan ilk müdahalenin ardından Mert’i Ambulansla önce Ağrı Devlet Hastanesine ardından Erzurum Şehir Hastanesine sevk etti. Erzurum Şehir Hastanesi Yanık Ünitesinde 6 gün yoğun bakımda kalan küçük Mert’in serviste tedavisine devam ediliyor. Vücudunda 3. derece yanık izleri ve kırıklar bulunan Mert Artan iyileşeceği günü bekliyor.

ÇOBANLARA TEŞEKKÜR

Olay gününü anlatan Baba Mirze Artan, çobanların oğlunu toprağa gömerek kurtardıklarını ifade ederek, “Oğlum direkten düşünce çevredekiler onu öldü sanmış. Olay yerine o sırada gelen çobanlar enerjisini atması için çocuğu toprağa gömmüşler. Çocuk sonra kendine gelmiş. Onlara çok teşekkür ediyorum. Tedavi sürecimiz devam ediyor” dedi.

Küçük Mert ise kuşları görmek için çıktığını, sonrasını hatırlamadığını belirterek kendisini kurtaran çobanlara teşekkür etti.

Etiketler