2022-06-21 09:28:54 | Son Güncelleme : 2022-06-21 09:45:15

Pandemisiz ilk Kurban Bayramı'na az kaldı! Pazarlıkta sopalar gitti el sıkışma geri döndü

Yaşam  | Editör : Baran Aksoy |İhlas Haber Ajansı

Koronavirüs salgın sürecinde alınan karantina kurallarının uygulanmadığı ilk Kurban Bayramı’nda satıcılar sopalar yerine tekrardan el sıkışarak pazarlık yaptı. Kurbanlık fiyatları ise yine el yakıyor. Büyükbaşların fiyatı 60 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Pandemisiz ilk Kurban Bayramı'na az kaldı! Pazarlıkta sopalar gitti el sıkışma geri döndü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kurban Bayramı'na sayılı günlerin kaldığı bu tarihlerde Türkiye'nin dört bir yanında hayvan pazarlarının kuruluma başlandı. Bunlardan biri de Avrupa'nın en büyük canlı pazarı olan Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı'nda hayvanlar görücüye çıkarıldı.

160 bin metrekare alan üzerine inşa edilen pazarda binlerce satıcı ve alıcı kurbanlık hayvanlar için bir araya geldi. Pandemisiz ilk Kurban Bayramı’nda satıcılar ve vatandaşlar sopa yerine tekrardan el sıkışarak geleneksel kurban pazarlıklarını yaptı.

TOSUNLARIN FİYATI 60 BİN TL’Yİ BULUYOR

Kurbanlıkların fiyatları ise el yakmaya devam ediyor. Küçükbaş hayvanların fiyatları bin 500 liradan başlayıp 4 bin 500 liraya kadar gidiyor. Büyükbaşlarda ise düve cinsler de 11 bin liradan başlayıp 17-18 bin liraya kadar satılıyor. Tosunların fiyatları ise 50-60 bin TL’yi buluyor.

“BU SENE ET PAHALI AMA MAL PARA ETMİYOR”

Besici Umut Çat, “Bu sene et pahalı ama mal para etmiyor. Alıcılar biraz çekimser davranıyor. Mal para eder mi, kurbanlık nasıl gidecek diye düşünüyorlar. Büyükbaş hayvanlarda 11 binden başlıyor fiyat, tosunlarda 50-60 bin TL’yi buluyor. Kurban Bayramı'na kadar malı burada bağlıyoruz, bayram günü sahibine teslim ediyoruz” diye konuştu.