Tarih : 08.09.2021 - 11:30 Yorum : 0

Polis adaylarına 'kadına şiddetle mücadele' eğitimi verildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İçişleri Bakanlığı iş birliği ile 5 bin 113 Polis Akademisi öğrencisine 'kadına yönelik şiddetle mücadele' konusunda eğiti verildiğini belirterek konu hakkında farkındalık oluşturmaya yönelik çabanın devam ettiğini kaydetti.

Polis adaylarına 'kadına şiddetle mücadele' eğitimi verildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, şiddete maruz kalan kadınların başvurduğu ilk yer olan kolluk kuvvetlerinde, farkındalığı artırmak amacıyla adaylara verilen eğitimi açıkladı. İçişleri Bakanlığı işbirliği ile 5 bin 113 polis adayına 'kadına yönelik şiddetle mücadele' konusunda eğitim verildiğini belirten Bakan Yanık, "Eğitimlerde, şiddete maruz kalan kadınlara sunulan hizmetler, yasal dayanaklar, şiddetle mücadelede hizmet sunan kurum kuruluşlar ile bu kuruluşların görev ve sorumlulukları üzerinde de duruldu" dedi.

24 İLDE ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİMİ

İçişleri Bakanlığı ile kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik işbirliğinin devam ettiğini söyleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İçişleri Bakanlığı’nın özellikle, şiddet mağdurunun korunması ve can güvenliğinin sağlanması noktasında kritik bir rol ve sorumluluğu olduğunu söyledi.

Bakan Yanık, Polis Akademisi öğrencilerine, mezun olmadan önce eğitim verildiğini ifade ederek, “Bu yıl, öğrenciler 24 ilde bulunan Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim aldı. Bakanlığımıza bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nde görevli meslek elemanlarımız tarafından verilen ve toplamda 5 bin 113 öğrenciye ulaşılan eğitimlerde, kadına yönelik şiddet tanımı, biçimleri, yaygınlığı üzerine bilgi verildi. Ayrıca, eğitimlerde, şiddete maruz kalan kadınlara sunulan hizmetler, yasal dayanaklar, şiddetle mücadelede hizmet sunan kurum kuruluşlar ile bu kuruluşların görev ve sorumlulukları üzerinde de duruldu” diye konuştu.

"MESLEĞE ATILMADAN BİLİNÇLENMELİLER"

Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızla birebir temas içerisinde olan ve şiddete maruz kalan kadınlarımızın ilk başvurduğu mekanizmalar arasında yer alan kolluk kuvvetlerimizin, daha mesleğe adım atmadan bilinçlenmeleri kapsamında Polis Akademisi Başkanlığı ve Bakanlığımızın işbirliğini önümüzdeki dönemde de sürdürmeyi planlıyoruz. Daha güçlü işbirlikleri, daha güçlü kurumsal mekanizmalar ile kadınlarımızın kendilerini daha güvende ve huzurlu hissetmelerini hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber