22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %39
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-26 10:37:45

Soğuklardan korunmak için acı turşuya hücum ettiler

Eskişehir’de günlerdir etkisini sürdüren soğuk hava dalgası nedeniyle vatandaşlar adeta acı sosa ve acı turşuya hücum etti. Yaz aylarına kıyasla acı turşuya talep on kat arttı.

Soğuklardan korunmak için acı turşuya hücum ettiler
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Eskişehir’de etkisini son günlerde iyice arttıran soğuk hava dalgası ile birlikte gelen kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.  Gece saatlerinde hava sıcaklığının eksi 15 dereceye kadar düştüğü şehirde, vatandaşlar ısınmak için farklı çözüm yolları arayışına girdi.

ISINMAK İÇİN ACI TURŞUYA HÜCUM ETTİLER

Birçok kişi kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği turşulara yöneldi. Özellikle acı turşularda talepler hat safhaya yükseldi. Yaz aylarında günde 5 kilogram kadar satılan acı biber turşusuna talep günde 50 kilograma yükseldi.
Eskişehir’de turşuculuk yapan Ünal Atalay, havaların soğumasıyla acı turşuya talebin arttığını söyledi. Satışı yaz aylarına göre 10 kat artan acı biber turşusunun yanı sıra acı sos ve acı turşu suyuna da talebin olduğunu belirten Atalay, şu ifadeleri kullandı:

Birçok kişi kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği turşulara yöneldi. Özellikle acı turşularda talepler hat safhaya yükseldi.

“KIŞ AYLARINDA TURŞUYA TALEP ARTTI”

“Kış aylarında turşuya talep arttı. Son haftalardaki aşırı soğuk havalardan dolayı talep her geçen gün yükseliyor. Özellikle iç ısıttığı için insanlar acı ürünlere yoğunlaştı. Acı biber turşuları, acı soslar ve acı turşu suyu inanılmaz talep görüyor. Yaz aylarına göre satışlarımız çoğaldı. Yazın insanlar acıyı çok tercih etmiyor. Acı biber turşularından yaz aylarında günlük 5 kilogram satıyorduk, şuan günlük 50 kilogram satıyoruz. Şuan günde 100 litre turşu suyu satıyorsak 80 litresi acı oluyor. Vatandaş soğuk havadan korunmak için acı turşuya hücum etti diyebiliriz.” 

 

Etiketler