22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %44
Rüzgar 4.68 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-08-08 16:47:08

Son dakika! Suudi Arabistan duyurdu: Türkiye dahil 33 ülkeden umreye ziyaretçi kabul edilmeyecek

Son dakika haberi: Diyanet İşleri Başkanlığı, Suudi Arabistan’ın umre ibadeti için yurt dışından ziyaretçi kabul edeceklerini bildirmesi üzerine yaptığı açıklamada, şu an için Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 33 ülkeden umreci kabul edilmeyeceğini ancak bu listenin ilerleyen günlerde güncellenebileceğini açıkladı.

Son dakika! Suudi Arabistan duyurdu: Türkiye dahil 33 ülkeden umreye ziyaretçi kabul edilmeyecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerince yapılan açıklamada, umre için Türkiye'nin de aralarında olduğu 33 ülkeden Suudi Arabistan'a ziyaretçi kabul edilmeyeceği, ancak listenin daha sonra güncellenebileceği duyuruldu.

Başkanlıktan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığının yarından itibaren umre ibadeti için yurt dışından ziyaretçi kabul edeceğini duyurduğunu belirtildi.

Yetkililerin açıklamasında, "Duyuruda umre ziyaretinde bulunacakların, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'de ibadet edeceklerin, Suudi Arabistan'da onaylı Kovid-19 aşılarını yaptırmalarının ön koşul olduğu belirtilmiştir. Ayrıca Kovid-19 tedbirlerine riayet edilerek günlük 60 bin, aylık ise yaklaşık 2 milyon umrecinin kabul edileceği kaydedilmiştir." denildi.

LİSTELER BELİRLİ PERİYOTLARLA GÜNCELLENECEK

Hangi ülkelerden umreci kabul edileceği ve ülkelere kaç kişilik kontenjan verileceğinin ise ülkelerin vaka sayıları da göz önünde bulundurularak ilerleyen günlerde netleşeceğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şu an için Türkiye, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Pakistan, İran, Hindistan, Mısır, Lübnan'ın da bulunduğu 33 ülkeden umreci kabul edilmeyecek, bu listeler ilerleyen günlerde belli periyotlarla güncellenecektir. Konuyla ilgili yeni gelişmeler olduğunda vatandaşlarımızla paylaşılacaktır."

Etiketler