Tarih : 18.10.2021 - 14:16 Yorum : 0

Taburcu olmak için bekliyordu! Yanlış iğne ölüme götürdü

İzmir'de sol tarafında uyuşukluk hissettiği gerekçesiyle hastaneye kaldırılan Müzeyyen Kaya, yanlış iğne yapılmasının ardından hayatını kaybetti. Entübe hastaya uygulanması gereken iğnenin Kaya'ya yapıldığı iddialarının ardından hemşire doktoru, doktor da hemşireyi suçladı.

Taburcu olmak için bekliyordu! Yanlış iğne ölüme götürdü

İzmir’de sol tarafında uyuşukluk hissettiği gerekçesiyle ambulansla hastaneye kaldırılan 54 yaşındaki Müzeyyen Kaya, başka hastanın iğnesinin kendisine uygulanması sonucu verdiği 8 günlük yaşam mücadelesini kaybetti. Olayın ardından 'yanlış iğne' iddialarına tutanakta da değinilirken Kaya'nın doktoru hemşireyi, hemşire ise doktoru suçladı. Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaya'nın ölümüne ilişkin soruşturma başlattı.

Menemen ilçesinde meydana gelen olayda, iddialara göre 8 Eylül 2021 tarihinde sol tarafında uyuşukluk hisseden 54 yaşındaki Müzeyyen Kaya isimli hasta, ambulansla Menemen Devlet Hastanesi acil servisine götürüldü. İlk müdahalenin ardından saat 16.00 sıralarında gözlem odasına kaldırılan hasta, gece saat 01.00 sıralarına kadar hastanede tutuldu.

'3 NUMARA MI 4 NUMARA MI' BİLMECESİ

Kadın iyileştiğini düşünerek hastaneden çıkışını beklediği sırada, aynı gözlem odasında entübe olarak bekletilen diğer hastaya yapılmak hazırlanan iğne, Kaya'nın sonunu getirdi. Doktorun hemşireye ’iğneyi 4 numaralı hastaya yap’ demesi üzerine hasta Müzeyyen Kaya’nın yanına gelen hemşire, tekrar doktora birkaç defa "3 numaralı hasta mı? 4 numaralı hasta mı?" diye seslendi. Bu sırada entübe olarak yatan hastaya yapılması gereken ilaç, o esnada yaşanan karışıklıkla Müzeyyen Kaya’ya yapıldı.


Müzeyyen Kaya'nın oğlu Onur Kaya, doktor ve hemşireden şikayetçi olduklarını belirtti.

"BUNA DEĞİL DİĞERİNE YAP DEDİM"

Daha önce de başka ilaçlar verildiği öne sürülen kadın, kas gevşetici olduğu belirtilen bu ilacın verilmesiyle 15 saniye içinde rahatsızlandı. Fenalaşan hastanın oğlu doktorun yanına giderek "Annem fenalaştı siz mi yaptırdınız iğneyi?" diye sordu. Doktor B.K., hastanın yanına gelerek hemşireyi çağırdı ve ’ben sana bu hastaya değil diğer hastaya iğne yap dedim’ diyerek kızdıktan sonra hastaya müdahale etmeye başladı.

"ŞAHİTLERİM VAR, DOKTOR SÖYLEDİ"

O sırada entübe edildikten sonra başka odaya alınan hasta Müzeyyen Kaya, Buca Tınaztepe Devlet Hastanesine sevk edildi. Yapılan iğne sonucu iç organlarının da zarar gördüğü öğrenilen hasta, 8 gün sonra verdiği yaşam mücadelesine yenik düşerek hayatını kaybetti. Menemen Devlet Hastanesinin acil servisinde görevli doktor B.K. ise olaydan sonra tutanak tutarak hemşirenin yanlış hastaya iğne yaptığını öne sürdü. Doktor, bu yanlışlıktan hemşire G.T.’nin sorumlu olduğunu iddia etti.
Hemşire G.T. ise ısrarla sormasına rağmen doktorun iğneyi Müzeyyen Kaya’ya yapılması gerektiğini beyan ettiğini ve kendisinin de yaptığını ileri sürdü. Hemşire G.T.’nin 6 kişinin de olaya şahit olduğunu söylediği öğrenildi.

10 SANİYEDE ETKİSİNİ GÖSTERDİ

Müzeyyen Kaya’nın oğlu Onur Kaya’nın vekili olan Avukat Anıl Kara, yapılan yanlışlık sonucu Müzeyyen Kaya’nın yaşamını yitirdiğini, ölümünün ardından Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını söyledi.

Kara, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Müzeyyen Kaya, 8 Eylül 2021 tarihinde sağ tarafında uyuşma belirtisiyle 112 acil ambulansıyla Menemen Devlet Hastanesine kaldırılmıştır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra yoğun bakıma sevk edilmesi gerekmesine rağmen akşam üstü saat 16.00'dan gece saat 01.30 sıralarına kadar hiçbir şekilde yoğun bakıma sevki gerçekleştirilmemiş, hasta monüterize olarak acil servisinde gözlem altına alınmıştır. Yan yatakta yatmakta olan entübe hastaya gerekli halde kullanılmak üzere ilaç yanlışlıkla müvekkilimin annesi müzeyyen Kaya’ya vurulması sonucu Müzeyyen Kaya 10 saniye sonra nefes alamamış ve kalp masajıyla hayata döndürülmüş, sonrasında ise Tınaztepe Devlet Hastanesi'ne sevki gerçekleştirilmiştir."


Yanlış iğne yapılması sonucu hayatını kaybettiği iddia edilen Müzeyyen Kaya.

'TAKSİRLE ADAM ÖLDÜRME' SUÇUNDAN SORUŞTURMA

"Müvekkilimizin annesi 8 gün sonra hayatını kaybetmiştir. Konu ile ilgili olarak iki doktor ve 1 sağlık görevlisi tutanak tutmuş olup, yan yatakta yatmakta olan entübe hastanın ara sıra solunum cihazına eliyle müdahalede bulunduğu, bu hastaya kullanılmak üzere 20 mg ilacın hazır edildiği; ancak hemşire tarafından sehven olarak yan yatakta yatan Müzeyyen Kaya adlı hastaya ilacın vurulması sonucu hastada kalp arresti ve solunum arresti gerçekleştiği sabit olup Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından taksirle adam öldürme suçundan soruşturmalar başlatılmıştır" dedi.

"DİŞLERİ KIRILDI, GETİRİP ELİMİZE VERDİLER"

Yanlış iğne yapılması sonucu yaşamını yitirdiği iddia edilen Müzeyyen Kaya’nın oğlu Onur Kaya, hukuk mücadelesi başlattıklarını, doktor ve hemşireden şikayetçi olduklarını söyledi.

Kaya konuya ilişkin olarak, "Annemin rahatsızlanmasının ardından annemi acil bölümüne getirdik. Yapılan müdahaleler sonucunda annem düzelmeye başladı; fakat gece saat 1 sıralarında annemin sevki gerçekleşeceği zaman anneme yanlış bir iğne yapıldı. Bu müdahale sonucunda annemin kalbi durdu. 15 dakikalık bir kalbin durması sonucunda entübe odasına alındı. Müdahale sırasında annemin dişleri kırıldı ve o dişleri getirip elimize verdiler. 15 dakika sonra annem hayata döndüğü zaman annemi Buca Tınaztepe Devlet Hastanesine götürdük." dedi.


Müzeyyen Kaya'nın oğlu, annesinin iyileşme sürecinde olduğunu fakat yanlış iğnenin onları ayırdığını söyledi.

"BİR YANLIŞ İĞNE BİZİ AYIRDI"

Yanlış iğnenin uygulandığı anları da anlatan Kaya şöyle konuştu: "İğne yapma olayı şöyle gerçekleşti; doktor bey hemşire hanıma 4 numaralı hastaya iğne yapılacağını söylüyor. Hemşire hanım anlamadığı için 3-4 sefer doktora soruyor; fakat bu sırada hemşire gelip anneme iğneyi vuruyor. 15 saniye sonra annemin nefesi kesildi ve ben doktora gidip, ’siz mi vurdurdunuz iğneyi?’ dediğimde doktor annemin yanına gelip nabzının düştüğünü gördü ve iğneyi yapan hemşire hanımı çağırdı. ’Sen niye bu hastaya vuruyorsun’ dediğinde hemşire hanım sinirlenip olay yerinden uzaklaştı. Sonrasında annemi entübe odasına aldılar ve annem diğer hastaneye götürüldüğünde 8 gün hayat mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybetti. Annemin vefatından sorumlu olan doktordan ve hemşireden şikayetçiyiz. Annem normalde yaşayacaktı, normale dönüyordu; fakat hemşirenin yaptığı bir yanlış iğne bizi annemizden ayırdı. Biz hukuki başvurularımızı yaptık yargıya ve avukatlarımıza güveniyoruz” dedi.

Kaynak : İHA/İZMİR
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber