Tarih : 11.10.2021 - 13:55 Yorum : 0

Yargıtay, "Ne biçim avukat, iş bilmiyor" sözünü hakaret saymadı

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, 'Bu ne biçim avukat, bu avukat iş bilmiyor' sözünü hakaret kabul eden yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararda, 'hakaret' suçunun oluşabilmesi için davranışın kişiyi küçük düşürmeye yönelik olması gerektiği belirtildi.

Yargıtay, "Ne biçim avukat, iş bilmiyor" sözünü hakaret saymadı

Çankırı'da yaşayan kişi, bir avukata yönelik, "Bu ne biçim avukat, bu avukat iş bilmiyor." ifadelerini kullandı. Şikayet üzerine açılan davada Çankırı 2. Asliye Ceza Mahkemesi, kullandığı söz nedeniyle sanığa "hakaret" suçundan ceza verdi.

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 4. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

KİŞİYİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEYE YÖNELİK OLMALI

Hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değerin, kişilerin onur, şeref ve saygınlığı olduğuna işaret edilen kararda, "hakaret" suçunun oluşabilmesi için davranışın kişiyi küçük düşürmeye yönelik olması gerektiği belirtildi.

Kararda, kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözün "hakaret" suçu bağlamında değerlendirilemeyeceği, ifadelerin açıkça, onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiili, olgu isnadını veya sövmek fiilini oluşturması gerektirdiği vurgulandı.

'HAKARET' SUÇUNUN UNSULARI OLUŞMADI

Sanığın kullandığı, "Bu ne biçim avukat, bu avukat iş bilmiyor" sözünün, onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta değil, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı hitap tarzı niteliğinde olduğu belirtilen kararda, bu nedenle "hakaret" suçunun unsurlarının oluşmadığı kaydedildi.

Kararda, sanığın beraati yerine mahkumiyetine hükmedilmesinin bozmayı gerektirdiği ifade edildi.

Kaynak : İHA
Etiketler : Yargıtay Hakaret Mahkeme
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber