Tgrt Haber

Yaşadığı her şeyi 68 yıldır not ediyor: Kasa fişi gibi günlüğü gören şaşırıyor

06 Kasım 2023 16:02 - Güncelleme : 06 Kasım 2023 16:06
Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Ardahan’da yaşayan 90 yaşındaki Halim Ayran, 68 yıldır köyünün günlüğünü tutuyor. Ayran, bulduğu takvimlere köyden göç edenler başta olmak üzere; elektriğin geldiği zamanı, yeni doğanları ve ölenleri de yazdı.

Yaşadığı her şeyi 68 yıldır not ediyor: Kasa fişi gibi günlüğü gören şaşırıyor
Günlük, Ardahan

Ardahan merkeze bağlı Akyaka köyünde çiftçilik yapan Halim Ayran, 1955 yılından beri hem köyünde yaşanan gelişmeleri hem de dünyada yaşanan gelişmeleri notluklara yazıyor. Geçimini hayvancılıkla sağlayan 90 yaşındaki Ayran’ın hayatı 1954 yılında askere gittiği zaman değişti. Ayran, bir yıl askerlik yaptıktan sonra arkadaşının parasını yatırmak için bankaya gittiği gün kendisine verilen takvime arkadaşının parasını yazdıktan sonra günlük tutmaya başladı. Ayran, o günden bugüne yaklaşık 68 yıldır günlük tutarak önemli gelişmeleri not ediyor.

GÖÇ EDENLERİ DE TEK TEK YAZDI

Önemli anları yazmaya başlayarak günlük tuttuğunu kaydeden Halim Ayran, “Günlük ne yaparsam, nereye gidersen gördüğüm ve duyduğum önemli anları bu yaşıma kadar yazmaya devam etti. Günlüklerimi matbaanın çıkardığı yıllık takvimlere yazıyordum. Ama son yıllarda bu takvimler çıkarılmayınca başka takvimlere yazamaya başladım. Notlarıma; köyümüzden göç hangi tarihte başladıysa o günden bugüne göç edenleri tek tek yazmaya başladım" dedi.

“CUMHURBAŞKANIM ELİMDEN TUTTU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ardahan’a geldiğini duyduğunda onu görmeye kente gittiğini söyleyen Ayran, Cumhurbaşkanı'nı görmek için kalabalığı yararak yanına ulaştığını ve ’Hürdür gelen hürdür gelen, Reis-i Cumhur'dur gelen, iki göze nurdur gelen’ dedim. Ve 'Hoş geldin Cumhurbaşkanım' deyince Cumhurbaşkanım elimden tuttu ve çok teşekkür etti dedi.

İLERLEYEN YAŞINA RAĞMEN DEVAM EDİYOR

Eskiden 67 vilayeti gezdiğini söyleyen Ayran, şimdi ise 90 yaşında olduğunu, yaşı nedeniyle gezemediğini ve köyünde yaşamaya devam ettiğini söyledi. İlerleyen yaşına rağmen günlük yazmaya devam ettiğini söyleyen Ayran, "Biz dünyadan gider olduk, kalanlara selam olsun. Bizim için hayır dua kılanlara selam olsun. Ecel büker belimizi, söylerken dilimizi, hasta iken halimizi soranlara selam olsun. Gider olduk dostluğumuza, sele verilir kastimize, cenaze için üstümüzde duranlara selam olsun. Bizden de bizi tanıyan bilen herkese selam olsun" diyerek duygularını ifade etti.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.