2021-11-15 12:33:42

Yıllardır türbe diye dua ediyorlardı! Arkeolojik kazıda mezarın içi boş çıktı

Kütahya'daki Aizanoi Antik Kenti'nde, vatandaşların yıllardır 'Yaren Dede Türbesi' diye dua ettikleri yerin yakınlarında önemli bulgular elde edildi. Bunun üzerine türbede arkeolojik kazı başlatıldı. Çalışmanın sonucunda türbenin içinin boş olduğu ortaya çıktı.

Yıllardır türbe diye dua ediyorlardı! Arkeolojik kazıda mezarın içi boş çıktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nde bulunan Yaren Dede türbesinin içi boş çıktı. Vatandaşların 'Yaren Dede' isimli zat'ın orada yattığına inanması üzerine yıllardır inananların uğrak mekanı haline gelen yerde, arkeolojik kazı çalışmaları gerçeği ortaya çıkardı.

İnanışa göre; Yaren Dede Türbesi’ni ziyaret edenlerin manevi olarak sıkıntılarının sonra erdiği ve manevi rahatlamaya kavuştukları söyleniyordu.

AGORA'NIN GİRİŞ KAPISIYLA ORTAYA ÇIKTI

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında, antik kentin en önemli alanlarından olan 'Agora'nın giriş kapısı ve mermer zemini bulundu. Önceden asfalt yol kenarında kalan mermer sütunun etrafı kazılınca 'Yaren Dede' olarak bilinen yerin kabir olmadığı ortaya çıktı.

"YAREN DEDE BİLİYORDUK, FARKLI BİR ŞEYMİŞ"

Çocuğu olmayanların adak adadığı 'Yaren Dede' hakkında Arkeolog Fikret Aksoy, “Vatandaşlar kazıyı ziyarete geldi ve çok şaşırdılar. Yaren Dede olarak biliyorduk, meğer farklı bir şeymiş dediler” açıklamasında bulundu.

"İLÇE SAKİNLERİ YATIRI KAZDIK DİYE TEPKİ GÖSTRMEDİ"

Adak adayan vatandaşların kabir çıkmamasına şaşırdığını belirten Fikret Aksoy, konuya şu ifadelerle açıklık getirdi: "Bu seneki kazılarımıza Agora’da başladık. Burası daha önce üzerinden yol geçen bir alandı. Burada bir sütun mevcuttu. Renk farkından dolayı beyaz kısmın toprak altında kaldığı rahatça görünebiliyor. Bu sütun bize nirengi noktası oldu. Burası Agora’nın köşe sütunuydu. Kalpli sütün dediğimiz alanın iki tarafında sütun tamburu çıktı."

Bu bölgeye fetih öncesinde İslamiyeti yaymak amacıyla gönderilmiş olan ermiş ve bilge kişinin, şu an kabrinin de bulunduğu bölgelerde yaşayan vatandaşlar ile çok iyi bir diyalog kurarak onlara İslamiyeti öğretip sevmelerini sağladığı düşünülüyordu.

"Burası kazılmadan önce bu sütunu yerel halk 'Yaren Dede' olarak adlandırıyordu. Bir nevi çocuğu olmayan insanların gelip adak adadığı, tapınım objesi olarak bakılıyordu buna. Ama kazıldıktan sonra böyle bir şey olmadığı Agora’nın (Tapınağın giriş kapısı) köşe sütunu olduğu ortaya çıkmış oldu. Kazıda ceset, iskelet, kabire dair hiçbir ibare yok. Agora’nın zemini var. Vatandaşların bazıları kazıyı ziyarete geldi ve çok şaşırdılar. 'Yaren Dede olarak biliyorduk, meğer farklı bir şeymiş' dediler. İlçe sakinleri, yatırı kazdık diye tepki göstermedi. Onlar da bilgilenmiş ve bilinçlenmiş oldular" 

"KABİR OLMADIĞINI ÖĞRENİNCE ÇOK ŞAŞIRDIK"

Nurettin Öztürk, Şehynaz Yılmaz isimli vatandaşlar da, "Biz yıllardır buraya gelip kabrin başında okuyup dua ediyorduk. Kazılarla birlikte burada kabrin olmadığını öğrenince çok şaşırdık" şeklinde konuştular.

Kazıların halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından yapıldığı Aizanoi Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alıyor.

Aizanoi Antik Kenti ve vatandaşların senelerce kabir sanıp dua ettiği mermer sütun, havadan da görüntülendi.

Etiketler