Tarih : 13.10.2021 - 10:21 Yorum : 0

12 Ekim Masterchef 2021 Somer Şef’ten enginar dolması! İzmir usulü enginar dolması nasıl yapılır?

12 Ekim Masterchef 2021 gecesi Somer Şef’in yarışmacılara göstermek için yapmış olduğu enginar dolması, izleyici tarafından büyük ilgi topladı. Somer Şef’in özel tarifi ile hazırlamış olduğu enginar dolmasının nasıl yapıldığını merak eden izleyiciler İzmir usulü enginar dolması nasıl yapılır? Somer Şef enginar dolması tarifi nedir? sorularıyla yoğun bir arama yaptı.

12 Ekim Masterchef 2021 Somer Şef’ten enginar dolması! İzmir usulü enginar dolması nasıl yapılır?

Dün akşam Somer Şef’in özel tarifi ile yapmış olduğu enginar dolması büyük ilgi topladı. Enginar dolmasının nasıl yapıldığına dair yoğun bir arama yapan izleyiciler, enginar dolması nasıl yapılır? İzmir usulü enginar dolması tarifi nedir? Somer Şef’in enginar dolması nasıl yapılır? sorularına yanıt aradı. İşte detaylar…

İZMİR USULÜ ENGİNAR DOLMASI TARİFİ

  • 4 adet enginar,
  • 3-4 dal taze yeşil soğan,
  • 1 çay bardağı pirinç,
  • 1 çay bardağı zeytinyağı,
  • 1 demet dereotu,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • Yarım çay kaşığı tarçın,
  • 1 çay kaşığı yenibahar,
  • 1 çay kaşığı tuz.

Güzelce yıkadığınız enginarlar çiçeğine yakın bir şekilde sağlarından kesilir. Saplarının etki kısımlarının kabukları soyulur ve bir kenara ayrılır. Daha sonra enginar yan yatırılarak üst kısımdan biraz kesilir. Yaprakları orta kısımdan birkaç sıra çekilir ve orta kısım da temizlenir. Tuza yatırılan limon ile enginar yaprakları ve içi iyice temizlendikten sonra beklemeye alınır.

Diğer yanda iç harcı için gerekli olan tüm malzemeler bir kapta karıştırılır. Beklemeye alınan enginarlar harç ile doldurulur. Yaprakların arası da harç ile doldurulabilir. Doldurulan enginarlar geniş bir tencereye yerleştirilir. Daha sonra enginarların yarı boyuna gelecek miktarda sıcak su eklenir. Kapağı kapatılarak ocağa bırakılır. Suyun kaynaması ile birlikte altı kısılır v bir 20 dakika daha pişirmeye devam edilir. Yaprakların ve pirincin pişme durumuna göre altı kapatılır.

Somer Şef’in özel tarifine uygun olarak hazırlanmış olan tarifle yapmış olduğunuz İzmir usulü enginar dolmanızı pişirme işlemi tamamlandıktan sonra soğumaya bırakılır. Ilıdıktan sonra ise üzerinde zeytinyağı gezdirilir, taze doğranmış dereotu da eklenerek servis edilir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber