Tgrt Haber
31 Ağustos 2023 15:15 - Güncelleme : 31 Ağustos 2023 15:15

Arabaşı hamuru neden yutulur? Arabaşı neden hamurla yenir?

Arabaşı, Anadolu’da yer yer bilinen bir lezzettir. Arabaşı çorba ve hamurdan meydana gelir. Hamuru kaşığa doldurduktan sonra çorbasından biraz alınır ve bu ikili bir çırpıda yutulur. Arabaşının bu özelliğini bilmeyenler neden hamurun da yutulduğunu merak etmektedir. İşte detaylar!

Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER
Arabaşı hamuru neden yutulur? Arabaşı neden hamurla yenir?
Arabaşı, Çorba

Arabaşı pek çok yöre tarafından yapılıp afiyetle yenen bir yemektedir. Yapılışı kadar yeme şekli ile de dikkat çekmektedir. Arabaşında özel olarak yapılan bir hamur bulunur ve bu hamur çiğnenmeden yutulmalıdır. Bunu ilk kez duyanlar ise neden hamurun yutulduğunu araştırıyor. İşte bunun sebebi…

ARABAŞI HAMURU NEDEN YUTULUR?

Tahta kaşık ile alınan hamur, tasa konan arabaşı çorbasına batırılarak hamur çorba suyu ile çiğnemeden yutulur. Bunun nedeni ise mide ve barsak tembelliğine iyi gelmesidir.

ARABAŞI NEDEN HAMURLA YENİR?

Hamurun amacı aşırı derecede sıcak ve acı olan çorbanın birazda olsa sıcaklığını daha az hissettirmek ve dilde oluşacak puturluk hissiyatını azaltmak. Bu şekilde yenmesi Anadolu’da çok yaygın bir durum değildir. Bu yemek Karaman, Yozgat, Mersin gibi çeşitli illerde bilinen bir yemek türüdür.

Arabaşı hamuru neden yutulur? Arabaşı neden hamurla yenir?

ARABAŞI NASIL YAPILIR? ARABAŞI TARİFİ!

Arabaşı çorbası, arabaşı ve hamur olmak üzere iki bölümden oluşur.

ÇORBASI İÇİN;

Büyük bir tavada tereyağı eritilir. Unun bir bölümü tavaya dökülür rengi kahverengi oluncaya kadar kavrulur. Kavrulan bu un başka bir büyük tencereye alınır. Daha önce haşlanan tavuk suyu yavaş yavaş eklenir ve tencereye dökülür. Un çorbası kıvamına getirilir. Kurutulmuş acı biber, tuz ve yeteri kadar su ilave edilir. 45 dakika kaynatılır. Haşlanmış tavuk didilerek etleri bu suyun içine atılıp kaynatılabilir veya çorba sofraya konduğunda sonradan da eklenir. Çorbaya yeneceği zaman limon sıkılır, pul biber ilave edilebilir ve yanında kornişon turşu yenebilir.

HAMURU İÇİN;

Bir kapta ılık suya un bulanır. Daha sonra bu bulamaç tencerede kaynayan suya yavaş yavaş dökülerek karıştırılır ve bir müddet pişirilir. Belli kıvama geldikten sonra tepsi veya siniye yaklaşık 1,5 cm. kalınlığında ince olarak dökülür. Hamur soğumaya bırakılır. Damaklarda eşiz bir tat bırakan bu sıcak ve acılı çorbanın tadını merak edenleri, çiğnemeden nasıl yeneceğine dair düşünenleri, doymak için değil de zevkine yenen bir yemektir.

 

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...