Tgrt Haber
11˚

Kimse bilmiyor ve denemiyordu... Abdülhamid'in aşçısının sır tatlı tarifi açığa çıktı

30 Eylül 2023 17:06 - Güncelleme : 30 Eylül 2023 17:35
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: TGRT Haber

Abdülhamit, hafif kurabiyeleri oldukça severdi. Aşçısı da buna uygun lezzetler oluştururdu. Bunlardan biri de yedi kardeşler tatlısı olarak bilinen lezzetli ve pratik kurabiye. Bugüne kadar çoğu kişi bilmiyor ve denemiyordu. İşte aşçısının sır tarifiyle Yedikardeşler tatlısı tarifi 

Kimse bilmiyor ve denemiyordu... Abdülhamid'in aşçısının sır tatlı tarifi açığa çıktı
Tatlı, Abdülhamid

Yedikardeşler tatlısı nasıl yapılır? Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. Padişahı 2. Abdülhamid kurabiyelere olan sevgisi ile de bilinir. Aşçıları da buna uygun tatlar hazırlar. Bu tatların içerisinde Abdülhamid'in en sevdiği lezzetlerin başında Yedikardeşler tatlısı gelir. İşte kıyır kıyır Yedikardeş tatlısının püf noktaları...

Yasemin.com'da paylaşılan bir içerikte; Abdülhamid'in en sevdiği tatlılardan Yedikardeşler tatlısının püf noktaları verildi. Sütü toz şekeri ekledikten sonra karıştırmak gerekiyor.

Kimse bilmiyor ve denemiyordu... Abdülhamid'in aşçısının sır tatlı tarifi açığa çıktı

YEDİ KARDEŞLER TATLISI TARİFİ:

MALZEMELER

100 gram leblebi

50 gram badem

Bir avuç fındık bir avuç ceviz

100 gram Antep fıstığı

50 gram yer fıstığı

30 gram susam

100 gram tereyağı

150 gram toz şeker

100 ml süt

YAPILIŞI

Leblebi, badem, fındık ve cevizi bir arada iyice un olana kadar robotta çekin.

Antep fıstığı ve yer fıstığını biraz daha taneli şekilde çekin.

Susamı geniş bir tavanın içine koyun ve renk alana kadar kavurun.

Ardından ilk olarak taneli çektikleriniz malzemeleri koyun.

Orta ateşte 1-2 dakika karıştırdıktan sonra un kıvamına getirdiğiniz ürünleri koyun ve kavurma işlemine 3-4 dakika daha devam edin.

Tereyağını ekleyin ve iç malzemelerle özleşene kadar karıştırın.

Ardından toz şekeri ekleyin biraz karıştırdıktan sonra sütü ekleyin ve ocağın altını iyice kısıp karıştırma işlemine devam edin.

Ardından dilediğiniz bir kabın içerisine alın ve soğumasını bekleyin.

Afiyet olsun...

ABDÜLHAMİD HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER

II. Abdülhamit (1842-1918), Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahıdır. 1876-1909 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun hükümetinde iki kez saltanat sürmüştür. İlk saltanatı 31 Ağustos 1876'da başlamış, 27 Nisan 1877'de tahttan indirilmiş, ardından ikinci kez 31 Ağustos 1877'de tahta çıkmış ve 27 Nisan 1909'da II. Meşrutiyet'in ilanıyla tahttan indirilmiştir. Dolayısıyla, toplamda yaklaşık 33 yıl boyunca hüküm sürmüştür.

II. Abdülhamit dönemi Osmanlı İmparatorluğu'nun zor bir dönemiydi. Bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu birçok içsel ve dışsal sorunla karşı karşıya kaldı. Balkanlar ve Arap Yarımadası'nda bağımsızlık hareketleri ve isyanlar baş gösterdi. Ayrıca, Osmanlı İmparatorluğu'nun ekonomisi zayıflarken, Avrupa devletleri Osmanlı toprakları üzerinde etkilerini artırdılar.

Kimse bilmiyor ve denemiyordu... Abdülhamid'in aşçısının sır tatlı tarifi açığa çıktı

II. Abdülhamit döneminde bazı reformlar yapıldı, modernleşme çabalarıyla eğitim ve altyapıda iyileştirmeler yapıldı. Ancak, otoriter bir yönetim tarzı benimseyerek siyasi muhalefeti bastırmak için sıkı güvenlik önlemleri aldı. Bu nedenle, Abdülhamit dönemi Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş dönemi olarak değerlendirilir ve Osmanlı İmparatorluğu'nun sonunu hazırlayan faktörlerden biri olarak görülür. II. Abdülhamit, 1918 yılında Beylerbeyi Sarayı'nda sürgünde hayatını kaybetti.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.