Tarih : 12.10.2021 - 15:26 Yorum : 0

Masterchef’te mıhlama gecesi! Mıhlama nasıl yapılır? Mıhlama (Kuymak) tarifi!

Karadeniz Bölgesi’nin yöresel yemekleri arasında olan Mıhlama (Kuymak), kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden bir olma özelliğini koruyor. 11 Ekim 2021 tarihli Masterchef yarışmasında kaptanlık oyunu sonrasında şefler tarafından cezalandırılan 6 yarışmacının mıhlama ve mısır ekmeği için yarışması üzerine internetin en sık aranan tariflerinden biri olan Mıhlama nasıl yapılır? İşte Mıhlama (Kuymak) tarifi!

Masterchef’te mıhlama gecesi! Mıhlama nasıl yapılır? Mıhlama (Kuymak) tarifi!

Sofraların vazgeçilmesi olan ve gün geçtikçe ünü artan Mıhlama (Kuymak), özel malzeme ve yöntemleri ile evde yapımı kolay yemeklerden biridir. Misafirlerinizi ağırlarken ya da aileniz ve sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz güzel bir kahvaltı için tercih edebileceğiniz Mıhlama nasıl yapılır? Mıhlama (Kuymak) malzemeleri neler? Mıhlama tarifi ile ilgili bilmedikleriniz…

MIHLAMA MALZEMELERİ

Mıhlamanın kıvamı ve lezzeti için taze ürünlerin tercih edilmesi özellikle önemlidir. Rahatlıkla elde edebileceğiniz ürünler ile evde kolayca yapabileceğiniz mıhlama için malzemeler şu şekilde:

  • 4 yemek kaşığı tereyağı,
  • 300 gram Kolot Peyniri (Trabzon Peyniri ya da çeçil/dil peyniri)
  • 4 yemek kaşığı mısır unu
  • 2 su bardağı su

MIHLAMA NASIL YAPILIR?

Öncelikle tereyağının sahanda güzelce eritilir. Yanmasına izin verilmeden üzerine mısır unu eklenir ve karıştırılır. Mısır unu, rengi değişene kadar tahta kaşı yardımıyla karıştırılmaya devam edilir. Mısır unu kavrulduktan sonra 1 barda su eklenerek iyice karıştırılır. Topaklanma olmasına izin vermeden su ile mısır unu iyice harmanlanır. Daha sonra kalan su da eklenerek pürüzsüz bir karışım elde edilir.

Kaynama işlemi başlayınca ocağın altını biraz kısılabilir. Kısık ateşte kaynamaya devam ederken, karışımın kabarcıkları tavanın kenarlarına birikmeye başladığında Kolot peyniri (Trabzon peynirini) tellerine ayrılarak karışımın içine eklenir. Kısık ateşte pişmeye devam eden mıhlama, ara ara karıştırılarak servise hazır hale getirilir.

İYİ BİR MIHLAMA İÇİN PÜF NOKTALARI

  • İyi bir mıhlama için en önemli püf noktası malzemelerin kaliteli ürünlerden seçilmiş olmasıdır. Kaliteli ve taze ürünler kullanmanız durumunda yapmak istediğiniz mıhlama oldukça lezzetli olacaktır.
  • Mıhlama yapım aşamasında tereyağının üste çıkmasına özen göstermelisiniz. Bu nedenle tereyağını eritirken hemen mısır ununu eklememeli, yağ eridikten sonra yakmadan biraz beklemeniz gerekmektedir.
  • Trabzon Kolot peyniri, iyi bir mıhlama için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Erime kalitesi oldukça yüksek olan kolot peyniri ile yapılan mıhlama, istenilen kıvamda uzama ve sünme gerçekleşecektir.
  • Mısır ununun yanmasına izin verilmeden güzelce kavurursanız, çok daha lezzetli bir mıhlama elde edebilirsiniz.
  • Mıhlamanın sahana yapışmaması için sürekli olarak karıştırmanız gerekmektedir.
  • İyi bir mıhlama için tuz oranı da oldukça önemlidir. Kullandığınız tereyağının ve peynirin tuzlu olup olmadığını göz önünde bulundurarak hareket ederseniz, çok daha kıvamında bir mıhlama elde edebilirsiniz.
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber