Tgrt Haber
24 Ağustos 2023 17:21 - Güncelleme : 24 Ağustos 2023 17:22

Patlıcan kızartırken yağ çekmemesi için ne yapılır?

Patlıcan kızartması çoğu kişi tarafından sevilmektedir. Lezzetinden dolayı vazgeçemediğimiz patlıcan fazla yağ çeken bir sebzedir. Yağlı olduğu için bu lezzetten vazgeçenler de yok değil. Ancak bu anlatacağımız yöntemleri denerseniz, patlıcan kızartırken fazla yağ çekmesini sağlayabilirsiniz. Peki “Patlıcan kızartırken yağ çekmemesi için ne yapılır?” İşte detaylar!

Patlıcan kızartırken yağ çekmemesi için ne yapılır?
Patlıcan, Patlıcan Kızartma

Patlıcan kızartması, yemeğin yanında harika çok lezzetli bir ara sıcak, sevilen bir lezzettir. Pek çok yemeğin yanına yakışan bu lezzetin belki de en kötü yanı fazla yağ çekmesidir. Peki “Patlıcanın fazla yağ çekmesini önlemek için neler yapılabilir? Patlıcan kızartırken yağ çekmemesini sağlayacak bir yöntem var mı?” İşte araştırılan cevaplar…

PATLICAN KIZARTIRKEN YAĞ ÇEKMEMESİ İÇİN NE YAPILIR?

Patlıcanları tuzlu suda bekletin. Patlıcanları soyun ve yıkayın. Ardından acılığını almak için, soğuk tuzlu su içinde bekletin. Sonra suyu değiştirip tekrar suyun içinde bekletin. Patlıcanları güzelce dilimleyin ve tekrar tuzlu su içinde bekletin. Bu şekilde bu işlem patlıcanların daha az yağ çekecektir. Bir diğer yol ise zeytinyağı ile kızartmak. Zeytinyağı ile kızarttığınız patlıcanlar yağ çekmesini önler. Aynı zamanda daha lezzetli de olacaktır. Bunlara ek olarak da yağın içine biraz sirke eklemeniz de etkili olacaktır.

Patlıcan kızartırken yağ çekmemesi için ne yapılır?

Kızartma yaparken ateş derecesi çok önem arz etmektedir. Eğer ocağın altını çok açarsanız fazla yağın çekmesine neden olur. Sonrasında pişen patlıcanları bir havlu kağıt üzerine alırsanız fazla yağın çekmesini önlemiş olursunuz. Diğer bir yol ise patlıcanları yağlı kağıt üzerine koyun ve üzerine tuz ve zeytinyağı dökün sonra fırına sokun. Bu şekilde daha lezzetli olacak ve yağ içinde kalmayacak. Bir diğer yöntemler arasında da kızartma yaparken tencerenin kapağını kapatmak ve patlıcanları kuruladıktan sonra yağın içerisine atmakta yer alıyor. Bu yöntemlerden dilediğinizi deneyebilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...