Tgrt Haber
11˚

Tamale nedir? Tamale nereye özgü bir yemektir, nasıl yapılır? İşte malzemeleri ve püf noktaları…

11 Ekim 2023 11:19 - Güncelleme : 11 Ekim 2023 11:19
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: Nefis Yemek Tarifleri

Tamale, farklı lezzetleri deneyimlemek isteyenlere özgü bir tattır. Tamale tüm dünyada sevilerek tüketilmektedir. Görünüş olarak mısır dolmasına benzeyen tamaleyi yemeklerin yanında veya tek başına da tüketilebilir. Peki “Tamale nedir? Tamale nereye özgü bir yemektir, nasıl yapılır?” İşte tamale hakkında merak edilenler ve dahası!

Tamale nedir? Tamale nereye özgü bir yemektir, nasıl yapılır? İşte malzemeleri ve püf noktaları…
Tamale, Meksika, Sarma

Tamale, yemeğinin adını ilk kez duyanlar, öncelikle, tamale nedir? diye sormaktadır. Tamale, Meksika mutfağının en özel lezzetlerinden biridir. Bu yemek mısır veya muz yaprağına sarılarak pişirilir. Tamale yenilmeden önce sarılan yaprak esas yemekten ayrılır. Bu lezzet, sadece Amerika kıtasında değil tüm dünyada sevilen bir yemektir. Tamale yemeği ABD, Arjantin, Venezuella, Küba, Peru gibi birçok ülkede farklı isimler ile anılır. Peki “Tamale nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir?” İşte detaylar…

TAMALE TARİHİ

Tamalenin tarihi milattan önce 8000 – 5000 yıllarına uzanmaktadır. Bu yemek Meksika’nın en önemli lezzetlerinden biridir. Amerika kıtasında birçok evde yaygın olarak pişirilen bu yemek; tavuk göğsü, hamur ve domates başta olmak üzere çeşitli malzemeler ile yapılıyor. Bu benzersiz lezzet, muz veya mısır yaprağına sarılarak pişirilmektedir. Tamale, bir çeşit sokak lezzeti olduğunu söyleyebiliriz.

Kimi kaynaklarda bu yemekten tamales diye bahsedilmektedir. Tamales, tamalenin çoğul kullanımıdır. Bu yemek ağırdır ancak lezzetlidir. Görüntü itibari ile de mısır dolmasına benzemektedir.

TAMALE NASIL YAPILIR?

Tamaleyi hazırlamak için 500 gram tavuk göğsü, 5 bardak su, 3 orta boy domates, 20 adet kuru mısır yaprağı, 2 diş sarımsak, 2 adet kırmızı biber, bir çay kaşığı tuz, kekik ve kimyona ihtiyacınız olacak. Bu malzemelerin dışında masa hamurunu hazırlamak için de, 2 su bardağı tavuk göğsü suyu, 2 su bardağı mısır un, 250 gr tereyağı ve bir yemek kaşığı kabartma tozu gerekmektedir.

Tamale nedir? Tamale nereye özgü bir yemektir, nasıl yapılır? İşte malzemeleri ve püf noktaları…

Tamaleyi hazırlamak için işe ilk olarak mısır yapraklarını yumuşatma ile başlamalısınız. Bunun için mısır yapraklarını ılık suda bekletiniz. Masa denilen hamuru hazırlamak için yukarıda belirttiğimiz masa hamuru malzemelerini uygun bir kabın içinde bir araya getirin ve iyice yoğurun. Sonra da hazırlanan bu hamuru mısır yapraklarının iç kısmına sürün. Başka bir tarafta tavuk göğsünü küçük parçalara ayırın. İçine su hariç tüm malzemeleri ve baharatları koyun ve bir harç hazırlayın. Hazırladığınız bu harcı masa hamurunun üzerine ekleyip mısır yapraklarını güzelce sarın.

Son olarak da büyük ve derin bir tencereye sardığınız mısır yapraklarını yerleştirip üzerine suyu ekleyin ve yaklaşık 40 dakika pişirmeye bırakın.

TAMELENİN PÜF NOKTASI

Tamale için 20-24 cm uzunluğundaki kurutulmuş mısır yapraklar kullanınız. Taze mısır yaprağı kullanacaksanız, ilk olarak mısır yaprağını haşlamanız gerekmektedir. Mısır kabukları da yemeğin güzel olmasında ana etkendir. Mısır kabuklarını suda bekletirken üzerine bir tabak koyun. Bu şekilde mısırları yaklaşık 1 saat kadar bekletin. İç harcını koyduktan sonra da mısır yapraklarını sıkı bir şekilde kapatmalısınız. Çünkü iç malzeme piştikçe şişecektir. Mısır yaprağı sıkı kapatılmadığı zaman, iç malzeme şiştiğinde yaprak açılmaya başlayacaktır.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.