• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98315
 • down
  USD
  5.776
 • down
  EURO
  6.4283
 • down
  GBP
  7.4478
 • down
  Altın
  276.826
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 28.02.2014 - 00:23 Yorum : 0

2014 Yerel Seçim Anket Sonuçları - Video İzle

2014 yerel seçimleri için 30 büyükşehirde gerçekleştirilen yerel seçim anketi sonuçları açıklandı, işte anket sonuçları izle.

Di-En Araştırma tarafından 2014 yerel seçimleri için 30 büyükşehirde gerçekleştirilen yerel seçim anketi sonuçları açıklandı, 2014 yerel seçimlerde büyükşehirlerde durum ne, en son seçim anketi sonuçları. Di-En Araştırma tarafından 2014 yerel seçimleri için 30 büyükşehirde gerçekleştirilen yerel seçim anketi sonuçları açıklandı. Şubat ayı içinde son açıklanan seçim anketleri arasında en çarpıcı sonuçlardan birisine imza atan Di-En Araştırmaya göre Ak Parti ülke genelindeki oy oranını korumaya devam ediyor. Özellikle İstanbul ve Ankara'daki sonuçların dikkat çektiği araştırma, 30 büyükşehiri kapsayacak şekilde yapıldı. İşte o anketin sonuçları.  30 Mart 2014 Yerel Seçimleri için artık 1,5 aydan daha kısa bir süre kaldı. Cemaat ve Ak Parti arasındaki çekişmenin ve Haziran ayında patlak veren Gezi Parkı olaylarının gündeme damga vurduğu şu günlerde, son olarak 17 Aralık operasyonu ve sonrasındaki ortaya çıkan ses kayıtları, yerel seçimler öncesi en büyük tartışma maddeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan seçim anketleri ise gündemdeki tartışmaların halk nezdinde ne kadar etkili olduğunu yorumlamamız açısında bizlere yardımcı oluyor.
İSTANBUL'DA TOPBAŞ'IN ÜSTÜNLÜĞÜ DEVAM EDİYOR
Seçimin en fazla merak edildiği illerin başında gelen İstanbul'da yapılan seçim anketine göre Ak Parti'nin en yakın rakibi olan Mustafa Sarıgül'lü CHP'ye yaklaşık %7 oranında fark attığı göze çarpıyor. Mustafa Sarıgül ve Kadir Topbaş arasında geçmesine kesin gözüyle bakılan İstanbul'daki son yerel seçim anketine göre sonuçlar şöyle.

ANKARA'DA MELİH GÖKÇEK FARKI

Sonuçların merakla beklendiği Ankara'da ise Melih Gökçek oldukça rahat görünüyor. CHP'nin 2009 yerel seçimlerinde MHP'den aday olarak %28'e yakın bir oy oranı alan Mansur Yavaş'ı aday göstermesiyle kızışan seçim yarışındaki son seçim anketi Gökçek'i sevindirdi. Ankara yerel seçim anketi sonuçlarına göre Ak Parti %41,2, CHP %35,4, MHP ise %18,9 oranında oy alıyor.

İZMİR'DE BİNALİ YILDIRIM FARKI KAPATAMADI

AK Parti'nin eski ulaştırma bakanı Binali Yıldırım'ı aday göstererek oldukça iddialı bir biçimde hazırlandığı İzmir'de ise CHP'nin üstünlüğü devam ediyor. Geçtiğimiz yerel seçimlere oranla Ak Parti'nin CHP ile arasındaki oy oranının bir hayli erittiği görünse de, bu oran yine seçimleri kazanmasına yetmiyor. İzmir de sonuçlar şöyle; CHP %44,6, Ak Parti %38,5, MHP %13,7.

ADANA'DA MÜTHİŞ ÇEKİŞME

Geçen yerel seçimlerde, 3 partinin de başa baş bir oy oranına sahip olmasına rağmen MHP'nin çok küçük bir fakla kazandığı Adana'da ise 2014 yerel seçimlerinde de benzer bir yarışın olacağı görülüyor. Ak Parti CHP ve MHP'nin birbirine çok yakın oy oranına sahip olduğu şehirde sonuçlar şöyle. MHP %30,5, AK PARTİ %30,3, CHP %29,

ANTALYA'DA SÜRPRİZ SONUÇ

Şu anda CHP'nin elinde bulunan Antalya'da ise çok sürpriz bir sonuç ortaya çıktı. 2009 Yerel Seçimleri'nde CHP'nin Ak Parti'nin elinden aldığı Antalya'da, 2014 yerel seçimlerinde ise tam tersi bir durum yaşanabilir. Antalya yerel seçim anketi sonuçları şöyle. Ak Parti %36,4, CHP %34,7, MHP %22,9.

BURSA YENİ AK PARTİ DEDİ

Ak Parti'nin son yapılan tüm seçimlerde rahatlıkla birinci parti olmayı başardığı Bursa'da ise değişen birşey yok. Son yapılan Bursa Yerel Seçim Anketi sonuçlarına göre bugün yerel seçim olsa Bursa'daki siyasi tablo şu şekilde oluyor. Ak Parti &46,5, CHP %31,7, MHP %16,3

ESKİŞEHİR'DE DURUM ÇOK KRİTİK

 

CHP'nin en başarılı belediyelerinden birisi olarak gösterilen Eskişehir'de yapılan yerel seçim anketine göre ise durumlar oldukça değişmiş durumda. Yılmaz Büyükerşen'in 3 dönemdir başkanlığını yaptığı kentteki son seçim anketine göre CHP ve Ak Parti arasındaki oy oranının %3'ten daha da az olduğu ifade ediliyor. Bu durumun oluşmasına Ak Parti'nin aday tercihinin çok yerinde olması nedeni gösteriliyor.

DİYARBAKIR YİNE BDP DİYOR

Çözüm süreci ve Osman Baydemir'in aday gösterilmemesi faktörleri nedeniyle Ak Parti'nin oldukça iddialı olacağı tahmin edilen Diyarbakır'da ise Ak Parti tam bir şoka uğradı. Seçimlere Gülten Kışanak'la girecek olan BDP, yapılan son seçim anketi çalışmasına göre Diyarbakır'da %68,2 oranında oy alıyor. Ak Parti'nin oyu şse %25,3.

HATAY BU SEFER CHP DİYOR

 

Özellikle Suriye ile yaşanan gerilim ve geçtiğimiz yıl Reyhanlı'daki patlanın etkileri seçim anketi çalışmalarına yansımış gibi görünüyor. CHP'nin Hatay'ın eski Ak Parti'li belediye başkanı Lütfü Savaş ile gireceği seçimlerde, Ak Parti'yi ise eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin temsil edecek

BAYDEMİR FAKTÖRÜ YETERLİ OLMADI

Bir önceki yerel seçimlerde Osman Fakıbaba'nın bağımsız olarak kazandığı Şanlıurfa'da ise bu sefer Ak Parti sesleri yükseliyor. Osman Baydemir'in Diyarbakır'ı bırakarak Şanlıurfa'dan aday gösterildiği kentte yapılan seçim anketine göre Ak Parti %41,6, BDP ise %30,8 oranında oy alıyor.

VE DİĞER ŞEHİRLER

Di-En Araştırma'nın yaptığı yerel seçim anketinde görüldüğü gibi, son yerel seçimlere göre, çok büyük bir değişiklik olmadığı göze çarpıyor. Bazı illerde parti değişiklikleri olsa da, genel itibariyle sonuçlar 2009 Yerel Seçimleri'nin benzeri durumunda. Aydın, Balıkesir, Denizli, Erzurum, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Manisa, Kahramanmaraş, Mersin, Sakarya, Samsun, Ordu Muğla, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da yapılan seçim anketi sonuçları ise aşağıda listelenmiştir. İşte diğer illerdeki yerel seçim anketi sonuçları.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber