2021-10-16 17:49:29

29 Ekim tatil mi? 28 Ekim yarım gün mü olacak? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil olacak?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte gözler tatil olup olmayacağına çevrildi. Çok sayıda öğrenci veli ve çalışan 29 Ekim tatil mi? 28 Ekim yarım gün mü? 29 Ekim’de kaç gün tatil olacak? gibi sorulara yanıt aramaya başladı. Gözler resmi tatil olacak mı olmayacak mı sorularına çevrilmişken biz de sizler için 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kaç gün tatil olacak? 28 Ekim’de yarım gün mü çalışılacak? soruları için yanıt vermeye çalıştık.

29 Ekim tatil mi? 28 Ekim yarım gün mü olacak? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil olacak?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Resmi tatiller içerisinde yer alan ve 2021 yılının son resmi tatili olacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kaç gün tatil olacağı merak konusu oldu. 28 Ekim’de yarım gün çalışılıp çalışılmayacağına yönelik başlayan araştırmalar, vatandaşın internetten en çok bu konu üzerine yoğunlaşmasına sebep oldu. Peki 29 Ekim tatil mi? 28 Ekim yarım gün mü olacak? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil olacak? İşte detaylar…

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ülke genelinde resmi tatil olarak bilinen günlerden biri. Bu günde yapılan törenlerle Cumhuriyet’in ilan edilmesi büyük bir sevinçle kutlanıyor ve kutlamalardan sonra resmi tatile geçiş yapılıyor. Bu yıl da 29 Ekim’e yaklaştığımız bu günler de bayramın hangi güne denk geldiği, kaç gün tatil olacağı merak edilen konular arasına girdi. Bu yıl Cuma gününe denk gelen 29 Ekim’de resmi tatil kapsamında kamu kurum ve kuruluşları, okullar, bankalar, kargolar, PTT, noterler ve devlet daireleri tatile girecek.

28 EKİM YARIM GÜN MÜ OLACAK?

Bu yıl Cuma gününe denk gelmesi nedeniyle hafta sonu tatiliyle birleştirilecek olan 29 Ekim tatili, 28 Ekim’in de yarım gün olması nedeniyle toplamda 3,5 gün sürecek. Bu kapsamda 28 Ekim 2021 günü mesai saat 13:00’te sona ermiş olacak.

CUMHURİYET BAYRAMI’NIN ANLAM VE ÖNEMİ

TBMM’nin 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet’i ilan etmesiyle birlikte her yıl Türkiye genelinde kutlanmakta olan Cumhuriyet Bayramı, milli bayramlarımızdan biridir. Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda yapılan değişikkliğin ardından devletin yönetim biçiminin Cumhuriyet’e çevrilmiş olmasıyla başlayan bu süreç, 2 Şubat 1925 tarihinde Dışişleri Bakanlığı tarafından sunulan kanun teklifinde resmi bayram olarak kabul edilmiştir.

Etiketler