28˚
02 Temmuz 2022 Cumartesi
Maymun Çiçeği hastalığı nasıl bulaşır? Maymun Çiçeği virüsü tedavisi var mı, döküntüsü nasıl düzelir?
30 Haziran 2022 - 10:50
Maymun Çiçeği hastalığı nasıl bulaşır? Maymun Çiçeği virüsü tedavisi var mı, döküntüsü nasıl düzelir?
Geçtiğimiz aylarda çeşitli ülkelerde görülen Maymun Çiçeği hastalığı Türkiye'de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Maymun Çiçeği virüsünün Türkiye'de 37 yaşındaki birisinde görüldüğü ve farklı bir hastaya rastlanmadığını aktardı. Koca'nın bu açıklamasının ardından "Maymun Çiceği virüsü nasıl bulaşır, tedavi yöntemi var mı, nedir" gibi sorular araştırılıyor. Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin akabinde Maymun Çiçeği belirtileri ve sebep olduğu tahribatı listeledik...
Her 10 kişiden 1’i sigarayı bırakmak için harekete geçti
30 Haziran 2022 - 10:16
Her 10 kişiden 1’i sigarayı bırakmak için harekete geçti
Dünya genelinde 1 milyardan fazla yetişkin sigara kullanıma devam ederken, yaklaşık 100 milyon kişi sigarayı bırakmak için alternatif metotları kullanmaya başladı. 
Maymun çiçeği Türkiye'de görüldü!
30 Haziran 2022 - 09:33
Maymun çiçeği Türkiye'de görüldü!
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği hastalığının Türkiye'de tespit edildiğini duyurdu. 37 yaşındaki hastanın tecrit edildiğini ifade eden Bakan Koca, temaslı takibinin yapıldığını ve başka bir vakaya rastlanmadığını söyledi. Bakan Koca, "Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor" dedi. 37 yaşındaki hastanın İstanbul'da tedavi altına alındığı öğrenildi.
Çarpıcı araştırma: Yazın düşük oranları yüzde 44 daha fazla
29 Haziran 2022 - 17:31
Yazın düşük oranları yüzde 44 daha fazla
Yapılan araştırmalar, yaz aylarında hamile kadınların ilk sekiz haftada düşük yapma olasısının yüzde 44 daha fazla olduğunu ortaya koydu.
ABD'li yetkililerden maymun çiçeği virüsüne karşı aşılanma çağrısı
29 Haziran 2022 - 09:57
ABD'li yetkililerden aşılanma çağrısı
Dünya genelinde koronavirüs salgını devam ederken yeni bir salgın daha yayılmaya başladı. ABD'deki yetkililer, maymun çiçeği virüsünün yayılması sonrası ülke geneline aşılanma çağrısı yaptı.
Sindirimi ve kemik sağlığını düzenleyen kansere karşı en etkili duvar: Altın süt
28 Haziran 2022 - 17:50
Kemik sağlığını düzenleyen kansere karşı en etkili duvar: Altın süt
Zerdeçal en eski çağlardan beri bilinen en etkili baharatların başında geliyor. Sağlık açısından tam bir şifa kaynağı olan zerdeçal düzenli kullanımda inanılmaz gözle görülür etkiler bırakıyor. Altın süt olarak bilinen zerdeçallı süt ise bağışıklığı arttırmada en etkili yöntem olarak popülerliğini artırmış durumda. Zerdeçal, tarçın ve zencefil gibi baharatların sütle buluşmasıyla meydana gelen şifa kaynağı karışımın sağlık üzerindeki etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Peki altın sütün faydaları nelerdir? Altın süt nasıl yapılır? İşte hastalıklara elveda diyeceğiniz muhteşem karışım altın sütün faydaları ve tarifi…
Dedesi gibi davranınca fark ettiler, 6 yaşında bunama teşhisi kondu
28 Haziran 2022 - 15:52
Dedesi gibiydi, bunama teşhisi kondu
Anne, oğlunun 80 yaşındaki dedesine benzer semptomları yaşadığını fark etmesi üzerine soluğu hastanede aldı. Yapılan teşhisler sonucunda 6 yaşındaki oğluna bunama teşhisi kondu. 
Dr. Karaaltın Klinik’ten karın germe ameliyatlarında ağrısız dönem 
28 Haziran 2022 - 10:08
Dr. Karaaltın Klinik’ten karın germe ameliyatlarında ağrısız dönem 
Dr. Karaaltın klinik kurucusu Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın yeni ağrısız teknik hakkında şunları iletti; “Son yıllarda ülkemizde hızla artan sağlık turizmi bizleri daha ne kadar iyiyi yapabiliriz ve ülke puanımız da ne kadar yükseltilebiliriz düşüncesine itmiştir.
Güzellik uzmanından kadınlara uyarı: Saat 12.00 ile 15.00'e dikkat
27 Haziran 2022 - 11:18
Güzellik uzmanından kadınlara uyarı: Saat 12.00 ile 15.00'e dikkat
Yaz aylarında ciltteki lekeler için sık sık güzellik merkezlerine akın eden kadınlara uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor. Güzellik Uzmanı Sinem Çekinmez, “Öğlen 12.00 ile saat 15.00 arası çok fazla güneşe maruz kaldığımız için ciltte leke üretimi çok oluyor. Bu saatlerde çok fazla dışarıya çıkmamayı öneriyorum” dedi.
Bakanlık düğmeye bastı
26 Haziran 2022 - 18:29
Bakan Koca'dan hekimlere müjde
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 58 hekimle buluştuğu toplantının görüntülerini paylaştı. Malpraktisin yönetmeliği ile hekimlikte önemli bir sorunun ortadan kalktığını belirten Bakan Koca, özlük hakları ve ek ödeme konusunda da yeni düzenlemenin yolda olduğunu dile getirdi. Hekimlikte uygulanan performans sistemini de eleştiren Koca," Bu sistemin adaletsizliğin sembolü olduğuna inanmayan yok. Dolayısıyla performans sistemi değişmeli" dedi.
Karpuzu yıllardır yanlış tüketmişiz: Üçgen dilim halinde...
25 Haziran 2022 - 17:17
Karpuzu yıllardır yanlış tüketmişiz
Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Özaslan, yaz aylarında meyve tüketimine dikkat çekti. Özaslan, “Karpuzu porsiyon olarak belirtecek olursak bir üçgen dilimi şeklinde tüketmek gerekiyor ve günde bir seferden fazla tüketilmemeli. Kavun da şekerli olduğundan ince bir yay şekilde kesilerek tüketilmeli” dedi.
Kelle paça çorbası faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir? Kelle paça çorbası nasıl yapılır? İşte bomba tarif
25 Haziran 2022 - 10:47
İçeni bomba gibi yapan kelle paça tarifi
Türk mutfağının en köklü yemeklerinden biri olan kelle paça çorbası, son yıllarda popülaritesi artan yemek tarifleri arasında yer alıyor. Ülkemizin yanı sıra dünya ülkeleri tarafından da büyük ilgi gören, kemik gelişiminden bağışıklık sistemine kadar birçok faydası bulunan kelle paça çorbası tarifini ve faydalarını sizler için hazırladık…
Çocuklarda güneş çarpması belirtileri nelerdir? Güneş çarpması nasıl önlenir?
24 Haziran 2022 - 15:17
Çocuğunuzda bu belirtiler varsa dikkat!
Çocuklarda güneş çarpması, yaz aylarının da gelmesiyle birlikte en çok konuşulan konular arasında yerini aldı. Yılın en sevilen dönemi olan yaz aylarında özellikle çocuklarda görülen bu durumun önüne geçmek isteyen ebeveynler, hangi yöntemleri uygulamaları gerektiği ve güneş çarpması belirtileri üzerine yoğun bir araştırma yapıyor. Biz de çocuklarda güneş çarpması belirtileri ve alınması gereken önlemleri sizler için derledik.
Hekimlikte yeni dönem
24 Haziran 2022 - 11:11
Türkiye'de hekimlik yeni bir döneme girdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 21 Haziran’da 58 hekimle gerçekleştirdiği toplantının detayları belli oldu. Toplantıda, hekimler için yapılan ve çalışmaları süren düzenlemelerle ilgili bilgi veren Koca, Türkiye’de hekimliğin yeni bir döneme girdiği mesajını paylaştı.
DSÖ 'küresel acil durum' için toplandı: 'Maymun çiçeği' alarmı
24 Haziran 2022 - 08:51
DSÖ 'küresel acil durum' için toplandı
Dünya Sağlık Örgütü, geçen aydan bu yana süren maymun çiçeği virüsü salgınının küresel acil durum ilan edilip edilmemesini görüşmek üzere ilk toplantısını yaptı.
30 yılda 200 kez sınırları aştı antibiyotik bile fayda etmiyor
23 Haziran 2022 - 17:25
Ateşli tifo vakaları artıyor
Dünya koronavirüs ve maymun çiçeği virüsünün ardından yeni bir küresel salgının tehdidi altında. ABD’li bilim insanların yaptığı çalışmaya göre, antibiyotiklere dirençli bir hastalık olan ateşli tifo vakaları küresel olarak artmaya başladı. Bilim insanları bu hastalığın her yıl yaklaşık 100 bin kişiyi öldürdüğü ifade etti.
ABD'li babadan yüreklere dokunan fedakarlık, 10 yıl uzattığı saçını kızı için kesti
23 Haziran 2022 - 17:13
Babadan yüreklere dokunan fedakarlık
ABD’de yaşayan Kevin Stokes, dördüncü evre kanser hastası olan bir yaşındaki kızına destek olmak için 10 yıl boyunca ‘dreadlock’ tarzı uzattığı saçlarını kesti.
Yeni türü keşfedildi
23 Haziran 2022 - 11:14
Uzmanlar uyardı: Büyük küresel tehdit, yeni türü keşfedildi 
Kamboçya’da tatil yaptıktan sonra bel soğukluğu virüsüne yakalanan bir adamda virüsün ilaca dirençli yeni bir türü keşfedildi. Uzmanlar küresel felaket uyarısında bulundu. 
Maymun çiçeği salgını 10 katına çıkabilir! İngiliz bilim insanlarından korkutan uyarı
22 Haziran 2022 - 17:37
Ürküten araştırma: Maymun virüsü salgını 10 kat artabilir
Maymun çiçeği salgını, bugüne kadar tespit edildiği 42 ülkenin ardından küresel endişenin artmasına neden oldu. İngiliz bilim insanları konuya ilişkin önemli uyarılarda bulundu ve virüsün bu şekilde yayılması durumunda vaka sayılarının bir anda 10 kat artabileceğini belirtti. Asya ülkeleri Singapur ve Güney Kore’de de ilk vakaların görülmesi üzerine “Maymun çiçeği hangi ülkelerde görüldü?”, “Maymun çiçeği nasıl yayılır, tedavisi var mı?” sorularına cevap aranmaya başladı.
Güneş yanığı deyip geçmeyin cilt kanserine ve yaşlanmaya neden oluyor! İşte güneş yanığına anında son verecek 10 doğal yöntem
22 Haziran 2022 - 17:36
Güneş yanığı deyip geçmeyin cilt kanseri yapıyor!
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte güneş yanıkları vakaları baş göstermeye başladı. En büyük D vitamini kaynağı olan güneş ışınlarına direkt ve uzun süre maruz kalmak ciddi yanıklara ve cilt problemlerine neden oluyor. Özellikle denizden çıktıktan sonra güneşlenmek isteyenlerin mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmaları gerekir. Güneş kremi kullanılmadığında ya da yeteri miktarda uygulanmadığında oluşan yanıklar cilt kanserine sebebiyet veriyor. Sağlık açısından oldukça tehlikeli olmasının yanı sıra çekilen acı da cabası! Güneş yanıklarından en az acıyla kurtulmanın en kestirme yolu ise doğal yöntemler. Peki güneş yanıklarından nasıl kurtuluruz? İşte güneş yanığını geçirecek 10 doğal yöntem…
Aç karnına bunları tüketiyorsanız hemen vazgeçin! Sağlıklı diye tükettiğiniz besinler kabusunuz olabilir
21 Haziran 2022 - 17:50
Aç karnına bunları tüketiyorsanız hemen vazgeçin!
Sağlıklı beslenmek için tükettiğimiz besinler güçlü bir bünyeye sahip olmanın en önemli yapı taşıdır. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı gıdalar önemlidir ancak hangi besini ne zaman ve ne kadar tükettiğimiz kilit noktadır. Özellikle sabah erken saatlerde aç karnına tüketilen gıdaların ne olduğu oldukça önemli bir konudur. Güne başlarken tükettiğimiz ilk gıdalar siz farkında olmadan sağlığınızdan edebilir. Günün en önemli olan öğünü kahvaltıda neler tüketmemeniz gerektiğini sizler için araştırdık. İşte aç karnına tüketilmemesi gereken besinler…