2022-08-01 11:23:41 | Son Güncelleme : 2022-08-01 11:35:36

AİLE DİZİMİ NEDİR? Aile Dizimi Yöntemi ve Terapisi Nasıldır, Neye İyi Gelir?

Aile dizimi, NETFLIX dijital yayın platformu aracılığıyla 28 Temmuz Perşembe günü izleyici ile buluşan ‘Zeytin Ağacı’ dizisinden sonra gündemin en çok konuşulan konularından biri oldu. Oyuncu kadrosunda Tuba Büyüküstün, Murat boz, Seda Bakan, Fırat Tanış, Umut Kurt ve Rıza Kocaoğlu gibi isimlerin yer aldığı dizide konu olan içsel yolculuk, aile dizimi gibi konular izleyici tarafından merak edilerek, “Aile dizimi nedir, ne anlama gelir?”, “Aile dizimi terapisi nasıl olur?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Kalıtımsal olarak kuşaktan kuşağa geçtiği öne sürülen çok sayıda psikolojik problemin çözüme ulaşması için uygulanan Aile Dizimi Terapisi, günümüzde kanser tedavisi için de uygulanmaktadır.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Kalıtımsal olarak kuşaktan kuşağa geçtiği öne sürülen çok sayıda psikolojik problemin çözüme ulaşması için uygulanan Aile Dizimi Terapisi, günümüzde kanser tedavisi için de uygulanmaktadır.

NETFLIX dijital yayın platformu üzerinden izleyici ile buluşan ve oyuncu kadrosunda Tuba Büyüküstün, Murat Boz, Umut Kurt, Seda Bakan, Fırat Tanış ve Rıza Kocaoğlu gibi usta isimlerin yer aldığı ‘Zeytin Ağacı’ dizisi, izleyiciden büyük beğeni topladı. Dizide bahsi geçen aile dizimi konusu da izleyicinin gündeminde yerini alarak, en çok araştırılan konulardan biri oldu. Peki aile dizimi ne demek, ne anlama gelir? Aile dizimi yöntemi ve terapisi nasıldır? İşte tüm merak edilenler…

AİLE DİZİMİ NEDİR?

Aile fertleri tarafından yapılan olumsuz durumların nesilden nesle aktarılması ve psikolojik ya da fiziksel olarak kendini göstermesi durumuna aile dizimi denilmektedir. Alman Psikoterapist Bert Hellinger tarafından ortaya atılmış bir psikoterapi yöntemi olan aile dizimi, her birimizin, kuşaklar öncesinden başlayarak ailemizdeki her birey ile bir bağımızın olması durumundan ortaya çıkmıştır. Yetişkinler olarak aldığımız her doğru ve yanlış kararın ya da olumsuz davranışlarımızın, korkularımızın ve sorunlarımızın atalarımızdan bir miras olduğunu ileri süren bu yöntem, aile içinde yaşanan her durumunun aile fertlerinin DNA’larına kazındığını ve nesilden nesle aktarıldığını öne sürmektedir.

Konuya örnek verecek olursak; bir kadının sevgilisi tarafından adatılması ve ardından başka bir evlilik yaparak çocuk sahibi olması üzerine, çocuğunun annesinin yaşamış olduğu bu yoğun duygu yıkımını derinden hissetmesi ile birlikte başlayan karşı cinse güven problemleri yaşamasını gösterebiliriz. Aile dizimi ile aile ve arkadaş ilişkilerinde istemeden, kişi veya kişilerden kaçma, bağlanamama gibi anlamlandırılamayan durumlar analiz edilebilmektedir. Günümüzde kanser hastalığına çözüm üretebilmek amacıyla da kullanılmaktadır.

AİLE DİZİMİ TERAPİSİ NEDİR?

Aile dizimi terapisi, Alman Psikoterapist Bert Hellinger tarafından ortaya atılmış olan bir psikoterapi yöntemidir. Kuşaklar öncesinden başlayarak ailedeki her bir bireyin birbiriyle bağının olmasından yola çıkarak ortaya atılan aile dizimi terapisi ise bir insanın hayatında sorun olarak addettiği tüm duygu ve davranış şekillerinin kaynağına gidilebilmektedir. Günümüzde kanser hastalığının tedavisi için de başvurulan yöntemlerden biri olan aile dizimi terapisi, depresyon, bağımlılık, işyerinde başarısızlık, mutsuz ilişkiler, aile içi sorunlar, maddi sıkıntılar, otoriteye karşı korku, fiziksel rahatsızlıklar, sorunlu evlilik ve obezite gibi birçok konunun kaynağına gidilerek çözüme ulaştırılmasını sağlamaktadır.

AİLE DİZİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN OLAYLAR

 • Aldatılma
 • Terk edilme
 • Boşanma
 • Evlatlık verilme veya verme
 • Cinayet
 • İntihar etme
 • Tecavüz, taciz
 • İşkenceye maruz kalma
 • Doğuştan gelen zihinsel ve bedensel rahatsızlıklar
 • Evlilik dışı çocuk sahibi olma
 • Kürtaj
 • Düşük yapma
 • İsteksiz/ gönülsüz birliktelik
 • Ani ölüm