Tarih : 09.07.2021 - 17:26 Yorum : 0

Arife günü ne zaman? Arife günü resmi tatil mi, yarım gün mü?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala arife günü ile ilgili detaylar yeniden gündeme geldi. Peki, arife günü tatil mi, arife günü yarım gün mü olacak?

Arife günü ne zaman? Arife günü resmi tatil mi, yarım gün mü?

Kamu kurumlarında çalışan vatandaşlar, Bayram öncesi arife günü ile ilgili detayları araştırıyor. Bayram öncesi tatil planı yapmak isteyen vatandaşlar, arife gününün tatil olup olmadığını merak ediyor. Arife günü Ramazan ve Kurban bayramlarının ortak dini günleri arasında bulunuyor. Kurban Bayramı arifesi, Zilhicce ayının dokuzuncu günü kutlanıyor. Peki, arife günü hangi güne denk geliyor?

AREFE GÜNÜ 2021 NE ZAMAN?

Kurban Bayramı arife günü 19 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Kurban Bayramı’nın birinci günü ise 20 Temmuz'da idrak edilecek.

Kurban Bayramı 1. Günü: 20 Temmuz Salı

Kurban Bayramı 2. Günü: 21 Temmuz Çarşamba

Kurban Bayramı 3. Günü: 22 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı 4. Günü: 23 Temmuz Cuma

ARİFE GÜNÜ TATİL Mİ, YARIM GÜN MÜ?

Arife günü, Kurban Bayramı'ndan bir gün önce kutlanır. Arife gününde genel olarak iş yerleri yarım gün çalışır. Arife günü tatiliyle ilgili net açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşmasından sonra belli olacak.

ARİFE GÜNÜNÜN ÖNEMİ NEDİR?

Kıymetli geceye kendinden sonra gelen günün ismi verilmektedir. Ancak arife ve Kurban Bayramı’nın üç gecesi böyle olmamaktadır. Bu dört gece, bugünleri takip eden gecelerdir. Arife günü, Zilhiccenin 9. günüdür. Başka güne arife denilmez.

Arife günü ibadetleri şu şekilde;

Arife günü sabah namazından, Kurban Bayramı’nın dördüncü günü ikindi namazına kadar, erkek-kadın herkes, namazlarını kılarken, 23 vakit farz namazda selam verir vermez, vacib olan teşrik tekbirini söylemelidir. Yani, Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd demelidir. Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra, artık teşrik tekbirini okuması gerekmez. (Halebi)

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak sevaptır; ancak Arife günü oruç tutmak daha çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde şöyle buyurulur;

- Arife günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır. [R. Nasıhin]

- Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir. [Taberani]

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber