22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-05 13:24:24

Aykut Özdarendeli kimdir? Turkovac’ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli aslen nerelidir?

“Aykut Özdarendeli kimdir?” sorusu, yerli Covid-19 aşısı Turkovac’ın geliştirilip kullanıma alınmasının ardından en sık sorulan soruların arasında yerini aldı. Turkovac’ın geliştirilmesinde en büyük katkıyı sağlamış olan isim Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, yaptığı bu büyük çalışmayla ve başarısıyla adından söz ettirdi ve büyük bir ilgi uyandırdı. Özdarendeli adına internet üzerinden yoğun bir araştırma yapan vatandaşlar, “Aykut Özdarendeli kimdir?”, “Prof. Dr. Aykut Özdarendeli aslen nerelidir?” sorularına cevap aramaya başladı.

Aykut Özdarendeli kimdir? Turkovac’ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli aslen nerelidir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

TURKOVAC olarak adlandırılan Türkiye’nin yerli Covid-19 aşısı ile dünya genelinde koronavirüse karşı aşı üreten dokuz ülkeden biri olduk. TURKOVAC’ın geliştirilmesinde rol alan isim Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, imza attığı bu başarısı ile ülke genelinde en çok konuşulan isim oldu. Sosyal medya üzerinden Özlem Türeci ve Uğur Şahin için iyi dilek ve başarılarda bulunulan mesajların üzerine kullanıcılar, TURKOVAC’ın geliştiricisi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin de unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Yapılan çağrının ardından Özdarendeli, sosyal medyanın en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Peki Aykut Özdarendeli kimdir? Prof. Dr. Aykut Özdarendeli aslen nerelidir? İşte detaylar…

PROF. DR. AYKUT ÖZDARENDELİ ASLEN NERELİDİR?

11 Nisan 1969 tarihinde dünyaya gelen Aykut Özdarendeli, ilkokul ve ortaokul eğitimini Konya’da tamamlamıştır. Lise eğitimini ise Malatya Lisesi’nde tamamlayan Özdarendeli, 1986 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne başladı ve 1991 yılında bu okuldan mezun olmuştur. 1997 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Viroloji programında doktorasını tamamlamış, 1998 yılında ise yine Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı’na Yrd. Doç. Dr. Olarak atanmıştır.

Aykut Özdarendeli, 2005 yılında Doç. Dr. Unvanını almış, 2011 yılında ise Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’na Profesör olarak atanmıştır. Bunların yanı sıra Tennessee State Üniversitesi ve Pittsburg State Üniversitesi’nde postdoktora yapmıştır. 2015 yılında Erciyes Üniversitesi’nde ERAGEM’i kurmuştur. 2015 yılında dünyada hücre kültür temelli KKKA aşısının ilk patentini alarak, ekibi ile birlikte SARS-CoV-2’ye karşı TURKOVAC aşısını geliştirmiştir. Prof. Dr. Aykut Özdarendeli aslen Malatyalıdır.

TURKOVAC’IN GELİŞİM SÜRECİ

Görülen ilk vakanın ardından ekibiyle birlikte hemen harekete geçen Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, öncelikle virüsü izole etti ve 25 Mart’ta virüsü komfirme ederek Nisan ayı içerisinde genetiği ile DNA dizilimini çıkarmıştır. Mayıs ayında fareler üzerinde çalışmaya başlayan Özdarendeli, bu inaktif aşının farelerde koruyucu olduğunu 2020 yılının Ağustos ayında ortaya koymuş oldu.

Klinik öncesinde yapış olduğu çalışmalar da Ekim ayında raporlanmış oldu. TURKOVAC şuanda resmi olarak Türkiye genelinde uygulanmaya başlamış, vatandaşlar tarafından tercih edilen aşılar arasında yerini almıştır.

Etiketler