Tarih : 20.01.2021 - 11:19 Yorum : 0

Bebekler Kaç Derece Odada Uyumalı? Bebeklere Gece Şapka Takılmalı mı?

Havaların soğuduğu bu günlerde yeni doğan bebeklerini hastalıklardan uzak tutmak ve korumak isteyen anne ve babalar için önemli bilgilerin yer aldığı bu haberimizde: "Bebekler kaç derece odada uyumalı?, Bebekler ne kadar sürede derin uykuya geçer?, Bebeklere gece şapka takılmalı mı?, Bebekler ne zamana kadar şapka takmalı?" gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Bebekler Kaç Derece Odada Uyumalı? Bebeklere Gece Şapka Takılmalı mı?

Türk insanı sıcağı soğuğa her zaman tercih etmiştir. Hatta insanın başına gelen tüm hastalıkların soğuktan geldiğine inanırız. Bu yüzden bebekleri de sürekli sıcak ortamda uyutup hasta olmamasını sağladığımızı düşünürüz. Oysa bilim insanları sizin gibi düşünmüyor...

Bebekler Kaç Derece Odada Uyumalı? Bebeklere Gece Şapka Takılmalı mı?

İşte yeni doğan bebeklerin uyuması gereken oda sıcaklığı, bebeklerin başına şapka takma zamanları...

Bebekler Kaç Derece Odada Uyumalı?

Yapılan bir çok araştırmaya göre, yeni doğan bebeklerin gereğinden fazla sıcak odalarda uyutulmasının ani bebek ölümlerine yol açtığını biliyoruz. Aile ve Çalışma Bakanlığı'nın yaptırdığı bu araştırmada, bebekli ailelerin yüzde 63’ünün, bebeklerinin odalarının sıcaklığını 16-20° arasında tutmaları gerektiğini tam olarak bilmediği ortaya çıktı.

Bebekler Kaç Derece Odada Uyumalı? Bebeklere Gece Şapka Takılmalı mı?

Yapılan bu araştırmada ise ailelerin yüzde 62’sinin yeni doğan bebeklerinin odasında termometre bulundurmadığına saptadı. Uzmanlar, ailelerin yatak ölümü olarak da bilenen bu hastalığın riskini azaltmak için, ayrıca bebek odasında sigara içilmesine izin vermemeleri, bebeğin midesinden vücut ısınını kontrol etmeleri ve bebeğin başını açıkta tutmaları gerektiğini söylediler. Konuyla ilgili bir başka araştırmada, bebekleri ölen annelerin, çocuklarının soğuk yüzünden öldüğünü sandıkları ortaya çıktı.

Bebeklere Gece Şapka Takılmalı mı?

Bebekler Kaç Derece Odada Uyumalı? Bebeklere Gece Şapka Takılmalı mı?

Evet ani bebek ölümlerine neden olmamak için yeni doğan bebeklerin odasında bir termometre bulundurup odanın sıcaklık değerlerini kontrol etmeli ve bebeğin uyuduğu odanın serin olması gerekli. Bebek uyurken üstünü de çok fazla kalın giydirmemeli ve başına da takılmamalıdır. Özellikle annelerin ilk 7 ay zaman zarfında sigara kullanmaması bebeğin sağlığı açısından son derece önem taşır.

Bebekler Ne Zamana Kadar Şapka Takmalı?

Bebekler hava sıcaklığı 16 ila 22° gibi ılık bir havada rüzgar ve güneş yokken, dışarı şapkasız çıkabilir. Soğuk havalarda ve yaz mevsiminde bebeğe şapka takılmasını öneriyoruz. Bebek altı aylık olduktan sonra kendinizi yoklayın; siz üşüyorsanız o da üşüyordur, siz sıcaktan bunalıyorsanız o da bunalıyordur.

Bebekler Ne Kadar Sürede Derin Uykuya Geçer?

Yeni doğan sağlıklı bir bebeğin uyumaya teşvik edilmesi ve kaliteli uyukuya geçmesine mani olan tüm faktörleri ortadan kaldırdıktan sonra yeni doğan bir bebeğin uykuya geçmesinden 30 ila 60 dakika gibi bir zaman diliminde bebeğiniz derin uykuya geçer.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber