• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  106914
 • down
  USD
  5.7258
 • down
  EURO
  6.3384
 • down
  GBP
  7.4214
 • down
  Altın
  270.538
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 17.10.2019 - 15:52 Yorum : 0

Burun ameliyatı çeşitleri, Burun ameliyatlarında neler yapılır? Burun ameliyatı fiyatları nelerdir?

Burun ameliyatı, estetik operasyonlar içinde en zorlu olanların başında gelir. Bu yüzden hemen yaptırmak yerine önce iyice bir düşünmek gerekir. Burun ameliyatı hem diğer estetik işlemlere göre daha ağrılı hem de görünümünüzü tümden değiştirebilecek bir işlem olduğundan belki birkaç sene bile düşünmek gerekebilmektedir.

Burun ameliyatı çeşitleri, Burun ameliyatlarında neler yapılır? Burun ameliyatı fiyatları nelerdir?

Burun ameliyatı, estetik operasyonlar içinde en zorlu olanların başında gelir. Bu yüzden hemen yaptırmak yerine önce iyice bir düşünmek gerekir. Burun ameliyatı hem diğer estetik işlemlere göre daha ağrılı hem de görünümünüzü tümden değiştirebilecek bir işlem olduğundan belki birkaç sene bile düşünmek gerekebilmektedir.

Gelişen teknoloji ile burun ameliyatları da eskisi gibi yapılmamaktadır. Burun ameliyatlarının birçok çeşidi vardır. Bunların bazılarında buruk kemikleri kırılarak fakat yeni sistem ile burnu kırmadan da yapılabilmektedir.

Burun ameliyatlarında neler yapılır?

Burunda bulunan kemer giderilir,

Burun ucunun görüntüsü değiştirilebilir,

Burun küçültülebilir,

Burnun kökü ile alın arasındaki açıda veya burun ucu ile üst dudak arasındaki açıda değişiklik yapılabilir

Nefes almayı etkileyen sinüzit, polip, devriye septum denilen burundaki yanlış kaynama nedeniyle meydana gelen burun tıkanıklığı veya burun etleri gibi sorunların giderilmesi

Burun ameliyatı çeşitleri

Kapalı Burun Ameliyatı (İzsiz Ameliyat)

Gelişen teknoloji ve ilerleyen bilimsel yöntemler ile artık kapalı ameliyat yöntemi kullanılarak, iz bırakmadan burun ameliyatı yapılabilmektedir. Bu yöntemde ameliyat burun deliklerinin içerisinden müdahale ile yapılır. Dışarıdan görünen herhangi bir iz kesinlikle olmaz. Açık burun ameliyatına göre daha zor bir ameliyat olduğundan, kapalı ameliyat yapacak hekimin alanında uzman ve tecrübe sahibi biri olmasına dikkat edin.

Bazı burun düzeltmelerinde kapalı ameliyat uygun olmadığından yapılamayabilir, buna hekiminiz karar verecektir.

Kırmadan Yapılan Burun Estetiği

Bu ameliyatta, herhangi bir kırma aleti kullanılmaz. Özellikle burun kemerlerinin tedavisinde kırma yöntemi kullanıldığında, kırılan bölgeden farklı yerlerde de çatlamalar meydana gelebiliyordu fakat kırmadan yapılan bu ameliyat ile bu çatlama riskleri ortadan kalkmış oldu.

Bu yöntem Mikromotor denilen endoskopi ile burnun her noktasına kolayca ulaşılarak herhangi bir çekiç veya kesici alet olmadan burun ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede kemiğe kontrol dışı kırık veya çatlamaların yaşanmamasının dışında, hastalarda meydana gelen ödem, morluk veya kanamalarda en aza indirilmiş oluyor. Bu uygulamada endoskopi kameraları 3 boyutlu ve yüksek çözünürlüktedir.

Video Endoskopik Burun Ameliyatı

Bu ameliyat esnasında, 2 boyutlu ve yüksek çözünürlüklü kamera ile endoskopik video görüşü en hassas dokulara kadar mükemmel sağlamaktadır. Bununla birlikte ameliyatların süresi kısalıyor ve milimetrik boyutta küçüklükte olan noktalara kolaylıkla ulaşılarak en iyi sonucun elde edilmesi sağlanıyor. 

Bu ameliyat bir kapalı burun estetiği ameliyatıdır. Burnun deliklerinden müdahale edilerek, dışardan iz kalmaması sağlanır.

Dinamik Burun Estetiği

Burun estetiği yapısal ve dinamik olarak iki türlü yapılabilmektedir.

Yapısal burun estetiği burun ucunun sabit, sert ve hareketsiz olmasıdır.

Dinamik burun estetiği ise burun ucunun hareketliliğidir.

Dinamik burun estetiği hemen hemen herkese uygulanabilir. Sadece burun yapısı buna müsait olmayan kişilere uygulanamamaktadır. Yapısal burun estetiğinde bazı sorunlara yol açabilir. Bu biriyle öpüşürken karşı tarafa burun ucunuzun batması, yüz üstü yatamamak, burnunuzu silerken burun ucunun çok sert olması gibi durumlardır. Bunun yanı sıra hareketsiz olan burun ucundan, başka kişilerin burnun estetik olmasının anlaşılıyor olması da hastaların dinamik burun ameliyatını tercih etmelerine sebep olmaktadır.

3D Burun Ameliyatı

3 boyutlu olarak, sekiz farklı açıdan hastanın burun fotoğrafının çekilmesi ve buna göre burnunun incelenerek, hastaya en uygun tasarımın yapılmasıdır. Burnun fotoğraflarıyla, yüzün maskesi de hazırlanarak hastaya en küçük ayrıntıya kadar bilgi verilebilmektedir.

Tamponsuz Burun Ameliyatı

Bu ameliyatlardan sonra, burnu kaplayan ve kanamaya, morluğa neden olan sargı bezleri kullanılmaz. Ameliyat sırasında burun içinden yapılan zımbalar kullanılır. Bu zımbalar burun ameliyatlarına özel olarak üretilmiştir. Bu ameliyat sonrasında, burunda tıkanıklık olmaz. Tamponlardan kaynaklı kanama ve şişlik riski en aza düşer. Bu alet ile dikişler burun içinden yapılır ve bu dikişler kendiliğinden düşer.

Burun Revizyonu

Bu operasyonu, daha önce burun estetiği geçirmiş fakat istediği sonuca ulaşamamış veya bir kaza sonucu burnundan hasar görmüş kişiler için yapılır. Bu ameliyat sırasında, hastada nefes almayı engelleyen bir durum varsa bu da giderilebilir.,

Kompozit Burun Ameliyatı

Burundaki deri inceliklerinin veya burunda bulunan doku eksikliklerinin, yağ veya dolgu maddesiyle giderilir. Bu işleme kompozit burun ameliyatı denir.

Finesse Burun Ameliyatı

Hastanın burnundaki sadece ince düzeltmeler ile giderilmesi işlemine denir. Bu işlem genellikle, zaten güzel bir şekle sahip burunlara sahip kişilerde yapılır.  Küçük değişikliklerle daha iyi duruma getirilmesi işlemidir.

Burun ameliyatı sonrası

 • Burun ameliyatı sonrası, ameliyatınız artık bitmiştir. Ameliyat sonrası süreciniz, geçirdiğiniz burun ameliyatı türüne göre değişkenlik gösterir. Örneğin eğer tamponsuz bir burun ameliyatı geçirirseniz, burnunuz şiş olmaz ve iyileşme süreci daha hızlı olur fakat yine de her tür burun ameliyatı sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;
 • Burnunuzu, burun çevrenizi ve hatta mümkünse yüz ve çevresini küçükten büyüğe kadar her türlü darbeden korumalısınız.
 • Ameliyattan hemen sonraki ilk gece zaten hastaneden bir hemşire ve bir refakatçinizin gözetimi altında konforlu bir şekilde kalacaksınız.
 • Hemşireniz belirli aralıklarla size buz uygulaması yapar. Bu da ödem ve morlukların daha aza indirgenmesi için önemlidir.
 • Hastanedeki ilk gece yatağınız yaklaşık 40 derece kadar bir eğime sahip olacaktır fakat siz sonraki günlerde evinize geçtiğinizde de yatağınızda aynı eğimi yakalamak için 2 veya 3 yastık kullanın. Bu da morlukların ve küçük ağrıların hissedilir derecede azalmasında yardımcı olacaktır.
 • Ameliyattan sonra 2 hafta kadar sırt üstü uyumalısınız. Yan yatmayınız.
 • Burnunuzun ve boğazınızın kurumaması size daha rahat bir uyku sağlayacaktır. Bu yüzden bulunduğunuz odanın ılık ve nemli olmasına dikkat edin.
 • Ameliyattan hemen sonraki gün size özel bir yemek gelecektir bu yemek dahil diğer tüm öğünlerinizi bir süre yavaş çiğneyiniz.
 • Hastaneden sonraki günlerde ise bol sulu ve sıvı yemekler tercih ederek, konforunuzu sağlayabilirsiniz. Çorba gibi daha az çiğneyebileceğiniz yiyecekler tüketebilirsiniz.
 • Protein bakımından zengin balık eti veya kırmızı et tüketmeniz tavsiye edilir.
 • Isırılması zor, elma ve sakız gibi sert yiyecekleri bir ay kadar tüketmeyiniz.
 • Bol bol su tüketin.
 • Günde bir fincanı geçmeyecek şekilde bitki çaylarını da ameliyatınızdan hemen sonraki 2. Günden itibaren faydalı olabilir.
 • Pijamanız dahil gün içinde giydiğiniz kıyafetlerinizin tümünün öncen düğmeli olmasına dikkat edin.
 • Ameliyat olduğunuz gece dahil her zaman dişlerinizi yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayabilirsiniz. Sert ve güçlü hareketlerden kaçının.
 • Televizyon izlerken, yemek yerden, bilgisayar başında otururken başınızı uzun süre öne doğru eğik tutmamaya dikkat edin. Bu ödemin de azalmasını sağlar. Özellikle ilk hafta otururken başınızı arkaya yaslamaya dikkat edin.
 • Burnunuzu ilk 3 hafta boyunca oksijen suyu ile temizleyiniz.
 • İlk 4 gözlük kullanmayınız. 4. Aydan itibaren ise hafif gözlükler tercih etmelisiniz.
 • Ameliyattan sonraki ilk gün telefonla konuşmayınız. Bundan sonraki ilk hafta boyunca da kısa görüşmeler yapınız.

Burun ameliyatı fiyatı

Burun ameliyatlarında fiyatları klinikten kliniğe farklılık göstermektedir. 5.000,00 liradan başlayıp 50.000,00 liraya kadar çıkabilir.

Burun ameliyatı sonrası spor

Ameliyat sonrası 4 hafta boyunca, sert ve güç gerektirecek herhangi bir hareketten uzak durmalısınız. Eğer spor yapıyorsanız, buna 4 hafta ara vermeniz burnunuzun iyileşmesi açısından iyi olacaktır.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber