22˚
İstanbul
22˚
şiddetli yağmur
Nem %54
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2015-12-10 13:43:30 | Son Güncelleme : 2022-02-16 12:16:31

Ehliyet sınavı giriş belgesi sorgulama, ehliyet sınavı tarihi / Ehliyet belgeleri yenileniyor

Her yıl binlerce kişinin araç kullanım izni için girmiş olduğu ehliyet sınavı giriş belgesi sorgulama, ehliyet sınavı, ehliyet giriş belgesi, ehliyet sınav tarihi, yönetmeliğe göre yılda 6 kez yapılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren eski tip sürücü belgelerinin 5 yıl içerisinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirileceği bildirildi.. Yeni yönetmeliğe göre, araçların otomatik şanzımanlı olanları ile eğitim alıp sınavda başarılı olanların sürücü sertifikalarında sadece 'otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği' belirtilecek. Yılbaşından itibaren 'aday sürücülük' de başlayacak. Bütün detayları haberimizde öğrenebilirsiniz...

Ehliyet sınavı giriş belgesi sorgulama, ehliyet sınavı tarihi / Ehliyet belgeleri yenileniyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Her yıl binlerce kişinin araç kullanım izni için girmiş olduğu ehliyet sınavı giriş belgesi sorgulama, ehliyet sınavı, ehliyet giriş belgesi,  ehliyet sınav soruları, ehliyet sınav tarihi, yönetmeliğe göre yılda 6 kez yapılıyor. 2015 yılı içerisinde toplam beş adet direksiyon sınavı yapıldı. Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden  biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi istenecek. 2015 yılının son ehliyet sınavı ne zaman! Yeni yönetmeliğe göre, araçların otomatik şanzımanlı olanları ile eğitim alıp sınavda başarılı olanların sürücü sertifikalarında sadece 'otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği' belirtilecek. Yılbaşından itibaren 'aday sürücülük' de başlayacak. Detaylar burada...
Emniyet Genel Müdürlüğü, 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren eski tip sürücü belgelerinin 5 yıl içerisinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirileceği bildirildi.
Ehliyet sınavı bu yıl son olarak 12 Aralık 2015 tarihinde saat 11.00'da yapılacaktır.

EHLİYET SINAVI GİRİŞ YERLERİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 

Yeni yılın ilk gününden itibaren ilk defa sürücü belgesi alacaklar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilenlerden yeni sürücü belgesi alacaklar, sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 17 Nisan 2015 tarihinde Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, mevcut sürücü belgelerinin 01 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirileceği bildirildi. Belirlenen süre içerisinde değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılacağı, yeni tip sürücü belgeleriyle vatandaşların Uluslararası Sürücü Belgesi almaksızın 84 ülkede araç kullanabilecekleri belirtildi.

Yeni tip sürücü belgelerinin geçerlilik sürelerinin minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makineleri sınıfları için ise 10 yıl olacağının kaydedildiği açıklamada, “Eski tip sürücü belgeleri 9 sınıftan oluşmakta iken, yeni tip sürücü belgeleri 17 sınıftan oluşacak. Otomobil ve kamyonet için B sınıfı, minibüs için D1 sınıfı, minibüs ve otobüs için D sınıfı, lastik tekerlekli traktör için F sınıfı, iş makinesi türündeki araçlar için G sınıfı, 2, 3 ve 4 tekerlekli motorlu bisikletler için M sınıfı sürücü belgesi istenecek” ifadeleri yer aldı.

Sürücü belgelerini yenilemek isteyen vatandaşların, ‘Sürücü Olur’ sağlık raporu ( tek hekimden), 1 adet biyometrik fotoğraf, parmak izi ve 15 TL sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedeli ödendi makbuzlarıyla herhangi bir trafik tescil kuruluşuna başvuru yapmaları yeterli olacak. Başvuruları onaylanan sürücülere, 15 gün süreyle geçerli “Sürücü Belgesi Yerine Geçen Belge” verilecek. Tek merkezden basımı yapılan sürücü belgeleri, başvuru esnasında belirtilen adrese posta kanalıyla gönderilecek.

ADAY SÜRÜCÜLÜK

Açıklamaya göre; 1 Ocak 2016’dan itibaren, ilk defa sürücü belgesi alacaklar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilenlerden yeni sürücü belgesi alacaklar, sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

ADAY SÜRÜCÜ NE DEMEK?

Aday sürücülük 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlatılacak. Aday sürücülük sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle devam edecek. Aday sürücünün yanında refakatçi bulunmadan kendi başına araç kullanabilecek. Aday sürücülerin; iki yıl boyunca trafik ışıklarını üç kez ihlal etmesi, iki yıl boyunca belirlenen hız limitlerine üç kez uymaması, iki yıl boyunca sağa-sola ve dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkını üç kez ihlal etmesi durumunda, iki yıl boyunca okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini üç kez ihlal etmesi durumunda, iki yıl boyunca emniyet kemerinin iiç kez takılmaması durumunda, ki yıl boyunca uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri bir kez almış olmaları, bir yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet verilmesi durumunda, iki yıl boyunca bir kez 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanması durumunda, iki yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması, durumunda sürücü belgeleri iptal edilecek.

Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekecek. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunlu olacak.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları  Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak  2016'dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. 
Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü  belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara  sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek. Yeni sürücü belgeleri için  vatandaşlardan şu belge ve işlemler istenecek: 
"Tek hekimden alınan 'Sürücü olur' sağlık raporu, 1 biyometrik  fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan  15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi." 
Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube  müdürlüklerine başvuracak. 
Postayla teslim edilecek 
Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine  postayla gönderilecek. 
Her sene binlerce kişi, araç kullanım izni için Motorlu Taşıtlar Sınavına (ehliyet sınavına) giriyor, bilgi birikimini ve araç kullanım doğruluğunu uzmanlara kanıtlayanlar araç kullanım hakkını elde ediyor.

18 yaşını geçen her kişi birey olma hakkını elde etmesi ile birlikte ehliyet sınavına girme hakkı elde ediyor. Sınava girecek olan bireyler yazılı sınavdan en az 70 puan alması gerekiyor. Yazılı sınav olan bu ilk aşamayı geçen aday, bu seferde direksiyon başında kendini kanıtlamak durumunda kalıyor.

2015 SON EHLİYET SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2015 yılı içinde beş adet direksiyon sınavı yapıldı. Yeni yönetmeliğe göre son bir sınav kaldı.

EHLİYET SINAVINDA HANGİ ALANDAN KAÇ SORU SORULACAK?

Motorlu taşıtlar yazılı sınavı sorulacak soru sayısı ve sürüleri şu şekilde olacak.

13 tane İlk Yardım Bilgisi
27 tane Trafik ve Çevre Bilgisi
10 tane Motor
Olmak üzere toplam 50 soru sorulacak. Sınav süresi ise, 60 dakika olacak.

DİREKSİYON SINAVI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

1. Yazılı sınavından başarılı olanlar belirtilen gün ve saatte direksiyon sınavına girerler.

2.Sınav yeri ve saati bağlı olduğunuz İlçe Milli Eğitim tarafından belirlenir ve isteğe bağlı değişiklikler yapılamaz.

3.Sınava Sürücü kursunun araçları ile girersiniz.

4.B sınıfı otomobil sınavlarında kursiyer dışında araçta iki sınav yapıcı (ön ve arka koltuk ) birde kursunuzun direksiyon hocası (arka koltuk) bulunur. Sınav Değerlendirme formu örneğini sayfanın altında bulabilirsiniz.

5.Motosiklet sınavına girenler kursa ait vitesli motor ile sınava girecekler.

6.Sınav günü ve saatini sınavdan 1 gün önce kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklikle sürücü belgesi türü 8'den 17 sınıfa yükseltilmişti. 
Özel Motorlu Taşıt Yönetmeliği de buna göre düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bütün sürücüler 5 yıl içinde ehliyetlerini 180 ülkede kullanılan ehliyetlere dönüştürecek.
Dönüştürmeyenler ise yeniden kursa kayıt olmak zorunda kalacaklar. Ağır vasıta ehliyeti sahipleri 5 yılda bir, B sınıfı ehliyet sahipleri de 10 yılda bir sağlık raporu ve adli sicil sorgusu yapılarak ehliyetlerini değiştirecek.

ADAY SÜRÜCÜ

Yılbaşından itibaren "aday sürücülük" uygulamasına geçilecek.

Yapılan düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artıkotomatik vitesli araçla da yapılabilecek. Otomatik vitesli araçlarla eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında ise sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği belirtilecek.

TRAFİK ADABI

Yönetmeliğe göre 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 4 saatlik "trafik adabı" dersi uygulamaya başlanacak.

Akan trafikte 12 saat eğitim alarak uygulama sınavına girmeye hak kazanan adaylar direksınava alınmayacak.

Kursun ustaöğreticisi ve müdürü tarafından, ilçe milli eğitim müdürlüğünün uyguladığı sınavın aynısı kursiyerlere 'ön sınav' olarak uygulanacak ve durumu uygun olanlar ilçe milli eğitim müdürlüğünün yaptığı sınavına girecek. Başarısız olanlar ise yeniden uygulama eğitimine alınarak tekrar ön sınava tabi tutulacak.

İşitme engelliler için teorik ve uygulama eğitiminde görevlendirilen uzman, artık teorik ve uygulama sınavlarında da görevlendirilebilecek.

MEN CEZASI

Başkasının yerine sınavlara girenler ile sınavda problem çıkaranların men cezası ise yeni yönetmelikle 2 yıla çıkartıldı.

Uygulama sınav süresi yeni yönetmelikte 35 dakika olarak düzenlendi. Bunun ilk 5 dakikasında kursiyere aracı tanıma ile ilgili sorular sorularak adayın sınav heyecanının azaltılması sağlanacak.

Uygulama eğitim ve sınavlarında emniyet kemeri takma zorunluluğu araçta bulunan herkese uygulanacak.

TABAN FİYAT

Kurslarda taban fiyat uygulamasına geçilecek. İllerde oluşturulacak 7 kişilik komisyon tarafından maliyetler dikkate alınarak ders saat ücretleri belirlenecek.

Uygulama sınavı değerlendirme kriterlerinde bulunan "stop" sayısı ikiye çıkartılarak sınavda adayların daha rahat olması sağlanacak.

Durumundan şüphelenilen adaylar, alkol ve uyuşturucu

 

Etiketler