Tarih : 08.10.2021 - 17:36 Yorum : 0

Evinizi sıcak tutmanın yolları neler? Evi ısıtmanın yöntemleri!

Doğalgaz fiyatlarının artışta olduğu son dönemlerde özellikle genel bir problem haline gelen ısınma problemleri, alternatif yöntemleri de beraberinde getirmiştir. Doğalgaz faturalarını düşürmek isteyen vatandaş, evini sıcak tutmanın alternatif yöntemlerini aramakta ve en uygun yöntemi uygulamaya almakta. Peki evinizi sıcak tutmanın yolları neler? Evi ısıtmanın yöntemleri neler?

Evinizi sıcak tutmanın yolları neler? Evi ısıtmanın yöntemleri!

Doğalgaz tüketiminin yaygınlaşması ile birlikte çoğu evde doğalgaz ile ısınma sorunu giderilmeye çalışılıyor. Fakat doğalgaz faturalarına gelen zamlar, vatandaşta ödeme güçlüğü oluşturmuş durumda. Bu nedenle farklı ısınma yöntemleri araştırmaya başlayan bireyler, özellikle kış mevsimine giriş yaptığımız bu süreçte evlerini sıcak tutmanın yöntemlerini araştırmaya başladı. Peki evinizi sıcak tutmanın yöntemleri neler? İşte detaylar…

ALTERNATİF EV ISITMA YÖNTEMLERİ

Doğalgaz faturasından tasarruf etmek isteyenler, evlerini ısıtabilmenin alternatif yollarını aramaya başladılar. Özellikle kış mevsimine girdiğimiz bu günlerde bu konu daha sık gündeme gelmeye başladı. İşte alternatif ev ısıtma yöntemleri:

1- Radyatörlerin arkasına folyo yerleştirmek, doğalgaz ısısının ev içerisine daha yoğun bir şekilde yayılmasını sağlayacaktır. Bu nedenle radyatörlerinizin arkasındaki duvara alüminyum folyo yerleştirebilirsiniz.

2- Çift camlı pencere modeline geçmek, evdeki ısı yalıtımının daha doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

3- Evinizde kalın perdeler kullanmanız, soğuk havanın önüne geçebilmek adına oldukça etkili olacaktır. Isı yalıtımının doğru ve etkili bir şekilde sağlanabilmesi için kalın perdeler kullanabilirsiniz. Aynı şekilde güneşli günlerde perdelerinizi açmanın da etkisi olacaktır. Güneş ışığının evinize girmesini sağlayarak, evinizdeki ısı yayılımını artırabilirsiniz.

4- Evinizin duvarlarında ya da herhangi bir yerinde bulunan küçük delikleri kapatmaya özen gösterin. Aynı şekilde posta mektup deliği ya da evcil hayvanlarınızın girip çıkması için geliştirilmiş olan düzenekler, evinize soğuk havanın aktif bir şekilde yayılmasına neden olabilir. Bu sebeple bu deliklerin kapalı olduğundan emin olmalısınız.

5-Kapı altları da yine evinize soğuk havanın yayılmasına neden olacaktır. Kapı altlarını kapatmaya yarayan ürünleri, kapı altı izolasyon süngerlerini kullanıma alabilirsiniz.

6-Radyatörlerin temizliğine dikkat etmeniz, ısıyı daha kaliteli bir şekilde yaşam alanlarınıza yaymak açısından önemli olacaktır. Düzenli temizliğini sağlamış olduğunuz radyatörler çok daha etkili çalışacaktır.

7-Radyatörler, pencere altlarında bulundukları zaman perdelerin açılıp kapanma aşamasında sıcak havanın pencere aralığına hapsolmasına neden olabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda radyatörlerin üst kısmına raflar monte edebilirsiniz. Bu ısının evin içine yayılması için etkili olacaktır.

8-Evlerinizin zemin kısımları da ısının yalıtımı açısında etkin rol oynamaktadır. Bu sebeple zemin üzerini kaplayan hale veya kilimler işinizi görecektir.

9-Evlerinizin kullanmadığınız soba ya da şömine için kurulmuş olan baca bölgesini baca balonlarıyla kapatarak, evlerindeki doğru ısı yalıtımını sağlayabilirler.

10- Çatı yalıtımları da yine evinizin ısı yayılımı için oldukça önemlidir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber