• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  118713
 • up
  USD
  6.856
 • up
  EURO
  7.7581
 • up
  GBP
  8.6625
 • up
  Altın
  399.505
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 23.06.2020 - 16:52 Yorum : 0

Fomalhaut Yıldızı Nedir? / Fomalhaut B

Güneybalığı takımyıldızının en parlak alfa yıldızı olan ve özellikle astronomi ilmiyle ilgilenenlerin belirttiğine göre: “cennete açılan kapı” olarak adlandırılan bu yıldızlar sırasıyla Fomalhaut, Antares, Regulus ve Aldebaran ismiyle bilinir ve güneyin koruyucusu, kraliyet yıldızları olarak adlandırılırlar. Fomaulhaut hakkında hazırlamış olduğumuz bu makalede “Fomalhaut nedir? Fomalhaut’un anlamı, Fomalhaut b, Fomalhaut Zamel nedir” gibi merak edilen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Keyifli okumalar diliyoruz…

Fomalhaut Yıldızı Nedir? / Fomalhaut B

Fomalhaut ismi Arapça; “Balığın ağzı” anlamına gelir. Karanlık gökyüzünde balığın açık ağzını temsil eder. Bir simya yıldızı olarak da adlandırılan bu yıldız gezegenin en yalnız ve en parlak yıldızı olarak bilinir.

Fomalhaut Yıldızı

Fomalhaut yıldızı dünyamızdan yaklaşık 25 ışık yılı uzakta ve A tayf tipinde bir anakol yıldızıdır. Bu A sınıfı yıldızları, güneşten daha büyük kütleye ve güneşten daha parlak yapıya sahiptirler. Yani, Fomalhaut yıldızı güneşten iki kat büyüktür. Yıldızın yüzey ısısı 8.400 santigrat derece ve parlaklığı ise güneşten on altı kat daha fazladır. Dünyamızı güneş değil de bu yıldız ısı ve ışık vermiş olsaydı güneşten gelen ısı ve ışığın on altı katı fazla ışık almış olacaktık.

Fomalhaut Yıldızı

Tüm A sınıfı yıldızlar gibi Fomalhaut milyarlarca yıl yaşıyor olsa da aslında yıldızlar arasında ömrü en kısa yıldızlar olarak bilinirler. Bu yıldızın henüz hayatının baharını yaşadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü Fomalhaut yıldızı şu anda 500 milyon yaşında. Ömrü 1.2 milyar yıl olan yıldızın ömrünün yarısını tamamladığını söyleyebiliriz. Dünyamızı ışıtan, ısıtan güneşin toplam ömür süresi ise 10 milyar yıl olarak bilim insanları tarafından açıklanmakta. Güneş şu anda 5 milyar yaşında olarak biliniyor. Yani güneşin yok olmasına hala 5 milyar yıl daha var.

Fomalhaut Yıldızı

Fomalhaut A / Fomalhaut B / Fomalhaut C Yıldızları

Gökyüzündeki parlayan bu yıldız en parlak yıldız olma keyfiyetinden dolayı en yalnız kalmış olsa da aslında bu yıldızın da bir eşi var. Ancak eşi ile arasında ki mesafe yaklaşık olarak 0.9 ışık yılı. Yani, güneşin %70’i kütleye sahip olan ve TW Piscis Austrini (ya da Fomalhaut B) olarak isimlendirilen bu yıldız, K sınıfı anakol bir yıldızdır. Fomalhaut B’nin A’ya göre yüzey ısısı yaklaşık olarak 4.500 santigrat derece ve Güneşin %20’si kadar parlaklığa sahiptir. Fomalhaut B de genç bir yıldızdır. Ancak, K sınıfı yıldızlar A sınıfı anakol yıldızlara göre daha uzun ömürlüdürler. TW Piscis Austrini’nin ortalama yaşam süresi 40 milyar yıl kadar olarak biliniyor. Yani, Fomalhaut önümüzdeki 500 milyon yıl sonra ölüp bir beyaz cüceye dönüştüğünde bu yıldız parlamaya devam edecek ve onlarca milyar yıl boyunca da sağlıklı biçimde parlayacak.

Fomalhaut B

Bu yıldızdan son dönemlerde bu kadar çok fazla bahsedilmesinin temel nedeni Fomalhaut’un astronomi tarihi açısından özel bir yerde bulunması, yalnızlığı, parlaklığı olarak düşünebilirsiniz. Yıldızın çevresinde bir gezegen oluşum diski görüntülenebilmektedir.

Fomalhaut B olarak isimlendirilen, yıldıza çok uzaktaki (yaklaşık 150 AB) bu gezegen, oluşum diskinin üzerinde, dış kısımlara yakın rahatlıkla görülebiliyor.

Fakat, bu yıldız henüz çok genç olduğu için bol miktarda gaz, toz ve kaya parçalarıyla çevrili ve kütlesini belirlemek neredeyse mümkün değil. Bilim insanları yıldızın Jüpiter’den en fazla 1.5 veya 2 katı daha büyük bir kütleye sahip olduğunu düşünüyorlar.

Fomalhaut’un Astrolojideki Anlamı Nedir?

Fomalhaut Astrolojideki Anlamı

Fomalhaut astrolojide kraliyet yıldızı olarak biliniyor. Güney’in bekçisi, cennete açılan kapı gibi birçok tasvirleri bünyesinde barındıran yıldızın insanlara mistik güçler, idealleri gerçekleştirme yeteneği ve karizma kazandırdığı söylenmekte. Yalnız kişinin bencil ve çıkarcılığı ön planda ise etkisinde kaldığı düşünülen kişiye maddi ve manevi zararlar verebildiği söylenmektedir. Diğer taraftan, yine kişinin gerçekçi olmayan tüm düşünceleri yüzünden hayal kırıklığı yaşatabileceğini söyleyen astrologlar, yıldızın ay ile birlikte olması kişide kehanet yeteneğinin gelişmiş olduğunu gösterdiğini söylemektedir.

Fomalhaut Yıldızı Nasıl Görülür? Nerede Görülür?

Fomalhaut Astrolojideki Anlamı

Fomalhaut yıldızı gökyüzündeki en parlak 18. yıldızdır ve en çok eylül ayının başında güneşin hemen hemen karşısında çıplak gözle net bir şekilde görülebilir. 

dünyanın kuzey yarımküresinde sonbahar ayları boyunca bütün gece gökyüzünde parlayan yıldız özellikle sonbahar ayında güneye bakıldığında Fomalhaut yıldızı ile karşı karşıya kalır parlaklığına, yalnızlığına bakıp hüzünlenip, hem de gururlanabilirsiniz…

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber