2022-06-24 11:54:46 | Son Güncelleme : 2022-06-24 16:55:59

Mahmud Ustaosmanoğlu kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? Mamhut Efendi'nin Eserleri ve sözleri...

İsmailağa Cemaati lideri Mahmud Ustaosmanoğlu'nun vefatı yüz binlerce sevenini derinden sarstı. Mahmud Efendi olarak da anılan Ustaosmanoğlu’nun vefatı üzerine başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasilerden ve ünlü isimlerden taziye mesajları gelirken “Mahmud Ustaosmanoğlu kimdir, kaç yaşında öldü?” sorusu gündem oldu. İşte İşte ömrünü İslam'a ve insan yetiştirmeye adayan Mahmud Ustaosmanoğlu’nun hayatı, eserleri ve sözleri...

İsmailağa Cemaati lideri Nakşi şeyhi, Mahmud Ustaosmanoğlu 93 yaşında hayata gözlerini yumdu. Mahmud Efendi olarak da bilinen Ustaosmanoğlu’nun acı haberini torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu sosyal medya üzerinden “Mahmud Efendi hazretleri dedem hazreti Allah’a vasıl oldular" ifadelerini kullanarak paylaştı. Peki Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir? Mahmut Ustaosmanoğlu kaç yaşında, neden öldü? Mahmut Ustaosmanoğlu'nun hayatını haberimizde derledik. 

MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR?

1929 yılında Trabzon’da dünyaya gelen Mahmut Ustaosmanoğlu, aslenTrabzonludur. Gençlik yıllarında etraf köylerin hocalarından ders alan Ustaosmanoğlu, 16 yaşında icazet alarak kendi köyünde ders vermeye başladı. Askerlik çağına gelmeyecek kadar genç yaşında, yetiştirmiş olduğu talebelerine icazet veren Mahmut Efendi, 16 yaşındayken evlendi. 1952 senesinde şeyhi Ali Haydar Efendi ile tanışmıştır. Askerliğin ardından Ali Haydar Efendi tarafından İsmailağa Camii’nde imamlık yapması üzerine davet almıştır. Ardından İsmailağa Camii’nde imamlık görevine başlamış ve bu görevini 1996 yılına kadar sürdürmüştür.

2010 yılında İstanbul’da düzenlenmiş olan Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu’nun ardından ‘İslam’a Üstün Hizmet Ödülü’nün sahibi oldu. Uzun yıllar yaşlılığa bağlı hastalıklarla mücadele eden Ustaosmanoğlu, 5 Haziran 2022 tarihinde enfeksiyona bağlı rahatsızlığı nedeniyle yoğun bakımda tedavi altına alınmıştır. Mahmut Ustaosmanoğlu, 23 Haziran 2022 tarihinde, 93 yaşında hayatını kaybetti. Mahmut Efendi’nin ilk eşinden Ahmet Abdullah ve Fatıma isimli üç çocuğu oldu. Eşinin vefatının ardından 1993 yılında ikinci evliliğini yaptı. Mahmut Efendi olarak da anılan Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yetiştirdiği talebeler arasında ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü de bulunmaktadır.

MAHMUT USTAOSMANOĞLU CENAZESİ NE ZAMAN NEREDEN KALDIRILACAK?

93 yaşında hayatını kaybeden Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesi, 24 Haziran 2022 tarihinde Fatih Camii’nde Cuma Namazı’na müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

MAHMUT USTAOSMANOĞLU’NUN YAZDIĞI VE ONUN HAKKINDA YAZILAN ESERLER

 • Ruhul Furkan Tefsiri (Henüz 18. cilde kadar yazılmıştır ve 54 cilt olması beklenmektedir)(Açıklamalı Kur'an tefsiri)
 • Risale-i Kudsiyye (2 Cilt) (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah'ın eserinin tercüme ve izahı)
 • Fatiha Tefsiri
 • Sohbetler (6 Cilt) (Kendi yapmış olduğu sohbetler)
 • Âyete'l Kürsî ve Amene'r-Rasûlü Tefsiri
 • Efendi Babam Buyurdu ki
 • Umre Sohbetleri
 • Kurânı Mübîn ve Kelime Mânalı Meâli Âlîsi
 • Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi

 

 

 • Mahmud Efendi Hazretlerinden Duâlar
 • Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hâce Sohbetleri
 • İrşadül Müridin
 • Kur'an-ı Kerim'in Faziletleri ve Okuma Âdabı
 • Mektubatı Mahmudiyye
 • Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile Huzur İkliminde İrşad Umresi 2011
 • Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu Ödül Töreni
 • Tembihat

MAHMUT USTAOSMANOĞLU'NUN SÖZLERİ

Mahmut Efendi, baskıların olduğ dönemde bile İslam'a hizmet etme, öğrenci yetiştirme faaliyetlerini hiç eksik etmedi. Ömrünü İslam'a adayan, güzel ahlaklı insanlar yetiştirmek için adeta vakfeden Mahmut Ustaosmanoğlu, nasihatleri ile de her kesim tarafından takip edildi. İşte bazı sözleri: 

Sen anlat, vazifeni yap, gerisini Allâh'a bırak. Hidayet Allâh'tan Mahmud Efendi (Kuddîse Sirruhû)

Sizin tuttuğunuz yol öyle bir yol olsun ki size uyanları cennete götürsün. Mahmud Efendi (Kuddîse Sirruhû)

Doğru demek için hoca olduk, eğri demek için hoca olmadık.
Mahmud Efendi. (Kuddîse Sirruhû)

Edep nedir bilir misiniz? Edep hadlere riayet etmektir. En büyük edep de Allâh(Celle Celâlühü)'nün ilahi hududu olan şeriatı muhafaza etmektir. Mahmud Efendi. (Kuddîse Sirruhû)

Müslümanın her işi temiz olacak ve düzenli olacak. Mahmud Efendi Hz. (Kuddîse Sirruhû)

Dalaletle hidayet kazanılmaz
Mahmud Efendi

Bu kibri eritmenin çaresi vardır. İnsan ibadet ederken Allâh-u Teâlâ'dan öyle haberdar olmalı ki başka hiçbir şeyden haberdar olmamalıdır. İşte böyle eritilir benlik duygusu.
Mahmud Efendi

Vaaz-u nasihatler kalp tarlasının yağmurudur
Mahmud Efendi

Kainat edebini muhafaza ediyor, asıl mükellef olan insan edebini muhafaza etmiyor.
Mahmud Efendi

 

Selim Türker 24 Haziran 2022 14:36

70 li yıllarda yüzünü görmek nasip olmuştu... Allah mekanını cennet eylesin..bizide şefaati ne nail eylesin....