Tarih : 17.12.2021 - 14:24 Yorum : 0

Şeb-i Arus nedir? Mevlana Haftası ne zaman? Şeb-i Arus Törenleri nerede ve ne zaman yapılır?

Mevlana’nın ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenmekte olan Şeb-i Arus törenlerinin ne zaman başlayacağı, nerede olduğu merak konusu oldu. “Hazreti Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri” olarak gerçekleşen Şeb-i Arus törenlerine dair araştırma yapan vatandaşlar, internet üzerinden “Şeb-i Arus nedir?”, “Mevlana Haftası ne zaman?”, “Şeb-i Arus törenleri nerede ve ne zaman yapılır?” sorularına cevap aramaya başladı.

Şeb-i Arus nedir? Mevlana Haftası ne zaman? Şeb-i Arus Törenleri nerede ve ne zaman yapılır?

Öğretileri ile tüm dünyada büyük bir kitleyi etkilemekte olan ve tasavvufun önde gelen isimlerinden biri olan Mevlana’nın ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenmekte olan törenler kapsamında gerçekleştirilen hazırlıklarda son düzlüğe gelindi. Törenleri yakından takip edenlerin merakla beklediği Mevlana’yı anma törenlerinin ne zaman ve nerede olacağı merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki Şeb-i Arus nedir? Mevlana Haftası ne zaman? Şeb-i Arus törenleri nerede ve ne zaman yapılır? İşte detaylar…

ŞEB-İ ARUS NEDİR?

Tasavvuf’un önde gelen isimlerinden biri olan ve öğretileriyle dünya çapında tanınırlığı olan Mevlana, ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma” olarak tanımlamıştır. Şeb-i Arus ise ‘Düğün Gecesi’ anlamına gelmektedir. Bu nedenle de Mevla’nın ölüm günü Şeb-i Arus olarak anılmaktadır. Mevlana, ölüm anını kişinin aslına dönüşü yani Allah’a dönüşü olarak tanımlamaktadır. “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan.” derken ölümün bir vuslat olduğunu anlatmak isteyen Mevlana’nın düğün günü olarak kabul ettiği ölüm günü, Şeb-i Arus olarak ifade edilmektedir.

MEVLANA HAFTASI NE ZAMAN?

Şeb-i Arus törenleri yani Mevlana Haftası, 7-17 Aralık tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri tarafından belirli saatlerde gerçekleştirdiği sema törenleri ile geçmektedir. Genellikle Ahmet Özhan tarafından icra edilen ilahiler ve Mevlana’nın değişlerine yer verildiği bu törenlerde semazenler, özel kıyafetleri ile sema gösterisi sunmaktalar.

ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ NEREDE VE NE ZAMAN YAPILIR?

Türk tasavvufunun önemli isimlerinden biri olan Mevlana’nın ölüm yıldönümü için gerçekleştirilmekte olan Şeb-i Arus törenleri, her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Mevlana’nın şehri Konya’da yapılmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Ahmet Özhan tarafından icra edilen ilahiler, sema gösterileri ve Mevlana’nın deyişlerinden oluşan dinletilerle sürmekte olan Şeb-i Arus törenlerinin provaları, Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir. Misafir sanatçılarla birlikte 49 kişilik sanatçı kadrosuyla birlikte yapılacak olan anma törenlerinde 11 semazen ve 25 müzisyen yer alacak.

Bu yıl 7 Aralık’ta başlayacak olan Şeb-i Arus törenleri,Şems-i Tebrizi Türbesi’ ziyareti ve “İrfan Vakti” yürüyüşü ile başlayacak, Mevlana Müzesi’nde Gülbang Duası ile devam edecek. Daha sonra akşam saatlerinde ise sema ayin-i şerifi icra edilerek devam edilecek. Çok sayıda sanatçının dahil olacağı törenler, 17 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek olan sema ayin-i şerifi ile sona erecek.

748. ŞEB-İ ARUS GALATA MEVLEVİHANESİ'NDE YAPILDI

Bu yıl 748’ncisi düzenlenen Şeb-i Arus Töreni, Galata Mevlevihanesi’nde gerçekleştirildi. Törene katılım sağlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı konuşmada “Mevlana’nın asırlar öncesinde kaleme aldığı eserleri, gönüllere hayat bahşeden nefesi hala tazeliğini koruyor” sözlerini dile getirdi. Kültür ve Turzim Bakanlığı tarafından düzenlenen Şeb-i Arus törenlerinde Mevlana Celaleddin Rumi'nin vefatının 748. yılı için Galata Mevlevihanesinde sema töreni düzenlendi.

Vuslatının 748. yılında Hazreti Mevlana’yı rahmetle yad ettiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, her yıl Şeb-i Arus törenleriyle bir araya gelindiğini ve bu vesileyle Mevlana’nın çağları aşan sesine kulak vermeye çalıştıklarını ifade etti. Bakan Ersoy sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sevgiyi, saygıyı, bir ve beraber olmayı, kardeşliği merkeze alan öğretisiyle yaşadığımız toprakları manevi açıdan zenginleştiren Mevlana Hazretleri'nin mirası bugün Anadolu'dan tüm dünyaya yayılan bir rehber haline gelmiştir.”

Tören, Mehmet Fatih Çıtlak'ın postnişinliğinde, İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu sanatçılarından biri olan Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Prof. Dr. İskender Pala, Türkiye Süryani Katolik Patrik Genel Vekili Orhan Çanlı, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Hahambaşı İsak Haleva ve Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan ve İstanbul ve Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin gibi çok sayıda önemli isim katıldı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber