2022-08-06 12:47:32 | Son Güncelleme : 2022-08-06 12:55:08

SUNGUN BABACAN KİMDİR? Dünyaca Ünlü Seslendirme Sanatçısı Sungun Babacan Kaç Yaşında, Neden Öldü?

Sungun Babacan hayatını kaybetti. Hollywood filmlerinin tanındık sesi Sungun Babacan’ın vefat haberi üzerine ünlü seslendirme sanatçısı hakkında yapılan araştırmalar yoğunlaşmaya başladı. Tom Hanks, John Travolta, Brad Pitt, Tom Cruise, Jean-Claude Van Damme ve daha birçok sanatçıya ses veren Sungun Babacan’ın kaç yaşında ve neden öldüğü merak ediliyor. Peki Sungun Babacan kimdir, nereli? Sungun Babacan neden öldü? Detaylar haberimizde…

1980’li yıllarda TRT’de ‘Cumartesiden Cumartesiye’ isimli programın sunuculuğunu da yapan ünlü seslendirme sanatçısı, çok sayıda sinema filmi ve dizide ünlü oyuncuların seslendirmesini yapmıştır.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
1980’li yıllarda TRT’de ‘Cumartesiden Cumartesiye’ isimli programın sunuculuğunu da yapan ünlü seslendirme sanatçısı, çok sayıda sinema filmi ve dizide ünlü oyuncuların seslendirmesini yapmıştır.

Hollywood filmlerinin vazgeçilmez dublaj sanatçısı Sungun Babacan hayatını kaybetti. Uzun yıllar sinema filmlerinde dublaj yapan ve dünyaca ünlü isimlere ses olan Babacan’ın vefat haberi sevenlerini ve camiayı derinden üzerken, ünlü seslendirme sanatçısı üzerine araştırmalar yoğunlaşmaya başladı. Peki Sungun Babacan kimdir? Sungun Babacan kaç yaşında neden öldü? İşte Sungun Babacan hayatı, biyografisi ve tüm merak edilenler…

SUNGUN BABACAN KİMDİR?

5 Ekim 1958 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Sungun Babacan, aslen Ankaralıdır. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Babacan, meslek hayatına TRT’de seslendirme yaparak başlamıştır. Tiyatro kökenli olmayan seslendirme sanatçıları arasında yer almaktadır. 1980’li yıllarda TRT’de ‘Cumartesiden Cumartesiye’ isimli programın sunuculuğunu da yapan ünlü seslendirme sanatçısı, çok sayıda sinema filmi ve dizide ünlü oyuncuların seslendirmesini yapmıştır. Çeviri ve seslendirme yönetmenliğinde uzun yıllar çalışmış, iki büyük kuruluşun da kurumsal sesi olmuştur.

Çok sayıda sinema filmi ve reklam seslendirmesi yapmış olan Sungun Babacan, Riot Games’in yayıncılığını ve yapımcılığını üstlenmiştir. League of Legends isimli oyunda Lucian isimli şampiyonu seslendirmiş, Evim Şahane ve Güle Güle Oturun programlarında da dış ses olarak görev almıştır. Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde dublaj konusunda ders vermiştir. Ünlü seslendirme sanatçısı Sungun Babacan, bir süredir tedavi gördüğü hastanede, 6 Ağustos 2022 tarihinde 63 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Ünlü sanatçının vefat haberi sonrası başta Seslendirme Kadroları olmak üzere çok sayıda kişi sosyal medya hesapları üzerinden üzüntülerini dile getiren taziye mesajı paylaştı.

SUNGUN BABACAN SESLENDİRME YAPTIĞI ÇALIŞMALAR

  • Christian Bale / Batman Begins,
  • Christopher Reeve / Superman,
  • Tom Hanks / Forrest Gump,
  • Tom Cruise / Mission: Impossible
  • John Travolta / Pulp Fiction

 

 

Etiketler