2021-09-03 09:08:18

ABD'de Ida Kasırgası nedeniyle can kaybı artıyor! Onlarca kişi öldü

ABD'nin kuzeydoğusunu da etkisi altına alan Ida Kasırgası'nın neden olduğu şiddetli yağışlar ve sel sonucu 46 kişi hayatını kaybetti.

ABD'de Ida Kasırgası nedeniyle can kaybı artıyor! Onlarca kişi öldü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD'yi sular altında bırakan Ida Kasırgası ülkenin güneyinde Luisiana eyaletinden sonra kuzeydoğu yakasında da etkili oldu. Kasırga, New York, Pennsylvania, Maryland ve Connecticut eyaletlerinde şiddetli yağışa neden oldu. Ida Kasırgası nedeniyle New York'ta 13 kişi hayatını kaybetti, New Jersey'de de ise ölenlerin sayısı 23'ü geçti. Pennsylvania, Maryland ve Connecticut eyaletlerindeki can kayıplarıyla birlikte sellerde şimdiye kadar en az 46 kişi hayatını kaybetti.

New Jersey Valisi Phil Murphy ölenlerin çoğunun araçlarında sele kapılanlar olduğunu söyledi. Sellerden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmaları devam ederken can kayıplarının artmasından da endişe ediliyor.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio “Tarihi bir hava olayı ile mücadele ediyoruz” dedi. Blasio'nun dün acil durum ilan ettiği kentte, metro istasyonlarını su basmış, çok sayıda kişi istasyonlarda mahsur kalmıştı.

 

New Jersey'nin güneyinde oluşan, hortum evlerin çatılarında hasara neden olmuş, Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde bir otoyol sular altında kalmıştı.

New Jersey'de ise Newark Havalimanı'nı şiddetli yağış nedeniyle su basmış ve çok sayıda uçuş iptal edilmişti. New York, New Jersey ve Pennsylvania eyaletlerinde 200 binden fazla kişi elektrik kesintilerinden etkilenmişti.

Etiketler