• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  121424
 • up
  USD
  5.9375
 • down
  EURO
  6.5537
 • down
  GBP
  7.7855
 • up
  Altın
  298.341
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 29.10.2014 - 00:17 Yorum : 0

ABD'de Senegalli kardeşlere 'Ebola' dayağı

ABD'nin New York kentinde, Senegalli kardeşlerin ''Ebola'' virüsü taşıdıkları gerekçesiyle dövülmesi üzerine, New York Polis Teşkilatı ve İl Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı.

ABD'de Senegalli kardeşlere 'Ebola' dayağı

Senegal'den bir ay önce gelen 13 yaşındaki Pape Drama ve 11 yaşındaki kardeşi Amadou Drama'nın  eğitime başladıkları Bronx semtindeki okulda dövülmesi, büyük tepki topladı. Yerel medyanın haberine göre, Bronx'taki Tremont İlkokulu'nda okuyan çocuklarının bir kaç haftadır ''Ebolalı'' oldukları ileri sürülerek, alay edildiğini belirten baba Ousmane Drame, çocuklarının 15 kişilik bir grup tarafından  ''tekme-tokat'' dövüldüğünü söyledi.

Dövülmeden önce de çocuklarının aşağılandığını belirten baba Drame, spor salonuna gittiklerinde sınıf arkadaşlarının çocuklarına, topa dokunmamalarını, dokunurlarsa, Ebola kapacaklarını söylediklerini kaydetti.

NYPD ve Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı

New York Polis Teşkilatı (NYPD) ve New York Eğitim Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlatırken, Baba Ousmane Drame, 25 yıldır ABD'de böyle bir sorunla karşılaşmadıklarını belirtti.

Afrika Danışma Konseyi Başkanı Charles Cooper olayın ardından yaptığı açıklamada, toplumu bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

New York  Eğitim Müdürü ve Okullar Başkanı Carmen Farina yayımladığı açıklamasında, ''Özellikle New Yorklular'ın birlikte olması gerektiği bir dönemde, öğrencilerimizi sindirme ve zorbalığa karşı hoşgörümüz olmayacak'' ifadesini kullandı.

Olayın üzerinde önemle durularak soruşturulduğu belirten Farina, Eğitim Müdürlüğü okul güvenlik personelinin okulda öğrenci ve okul personeliyle görüştüğünü, mağdur öğrencilerin desteklenmesinin sağlanacağını bildirdi.

Ebola ile mücadeleden kaçındığı izlenimi oluşturamayız

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama, ülkede bazı eyaletlerde Batı Afrika ülkelerinden gelen sağlık çalışanlarının karantina uygulamasına tabi tutulmasının oluşturduğu tartışmalar devam ederken, ABD'nin Ebola ile mücadeleden kaçındığı izlenimi oluşturamayacağını ve Afrika'dan gelen sağlık çalışanlarına destek olması gerektiğini söyledi.

Obama, Beyaz Saray'da Ebola konusunda yaptığı açıklamada, New York ve New Jersey eyaletlerinde Afrika'dan dönen sağlık görevlilerine karantina uygulamasını doğrudan eleştirmedi ancak Ebola ile mücadeleye yerinde katkı sağlayan bu kişilerin geri döndüklerinde gözlemlenmesinin "ihtiyatlı" olması ve "bilimi temel alması" gerektiğini kaydetti.

Başkan Obama, "Sağlık çalışanlarımızı cephe hatlarına gitmekten ve bu salgınla etkili biçimde mücadele etmekten caydırmak istemeyiz" ifadesini kullandı.

"Amerika (bu savaştan) kaçınıyor görünümü oluşturamaz çünkü diğerleri bizim ne yaptığımızı izliyor" diyen Obama, salgını durdurmak için Batı Afrika'da güçlü bir uluslararası çabanın olması gerektiğini vurguladı. Obama, "Bunu yapmak için de bu çok zor görev için oraya gitmeye gönüllü olan bu (sağlık) çalışanlarının takdir edildiğinden, teşekkür ve destek gördüğünden emin olmalıyız. Bu bizim önceliğimiz" dedi.

Obama, şu anda Amerikan topraklarında sadece 2 hemşirenin Ebola'ya yakalandığını ve ikisinin de iyileştiğini, bu kişilerden Nina Pham'la geçen hafta Beyaz Saray'da görüştüğünü hatırlatarak, hastaneden taburcu olan Amber Vinson'la da telefon görüşmesi yaptığını aktardı.

- Hagel, ordunun Ebola politikasını gözden geçiriyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuvvet komutanlarının ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'a, Batı Afrika'da Ebola ile mücadele çabalarından dönen tüm askerlerin 21 günlük kontrollü gözlem altına alınmasına ilişkin bir programı gözden geçirmesi tavsiyesinde bulunduğunu bildirdi.

Hagel'in bu konuda "çok yakında" bir karar vereceğini belirten Kirby, "Bakan Hagel, kuvvet komutanlarının sadece askerler değil, aynı zamanda ailelerinin güvenliği ve sıhhatıyla ilgili endişelerini paylaşıyor ve Genelkurmay Başkanı (Martin) Dempsey tarafından iletilen tavsiyelerin önemini takdir ediyor. Karar verildiğinde size elbette duyuracağız" dedi.

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno, Ebola ile mücadelede Batı Afrika’da görev yapmış personelin “21 gün kontrollü gözetim altında tutulması” emri vermişti. Kuvvet komutanlarının Hagel'a tavsiyesinde ise bu uygulamanın sadece kara kuvvetleri değil, ordunun tüm personeline uygulanması isteniyor.

Etiketler : abd ebola dayak
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber