Tarih : 28.06.2021 - 08:52 Yorum : 0

ABD'den Irak-Suriye sınırına operasyon

Pentagon, Suriye ve Irak'ta İran destekli gruplara ait olduğu iddia edilen hedeflere hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

ABD'den Irak-Suriye sınırına operasyon

ABD askeri güçlerinin, Başkan Biden'ın talimatıyla Irak-Suriye sınır bölgesinde İran destekli milis gruplarının kullandığı tesislere hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, gece yarısı gerçekleşen saldırıyla ilgili, "Irak'taki ABD personeline ve tesislerine yönelik insansız hava aracı (İHA) saldırılarında bulunan İran destekli milislerin Irak-Suriye sınır bölgesindeki tesisleri hedef alındı." ifadesine yer verildi.

Saldırının ABD personelini korumak için II. Madde yetkisi uyarınca gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, "Bu akşamki hava saldırılarından da anlaşılacağı gibi, Başkan Biden ABD personelini korumak için her zaman harekete geçeceğini açıkça belirtmiştir." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, saldırılarda, İran güçlerine ait Suriye'de iki ve Irak'ta bir noktada bulunan operasyon üslerinin ve silah depolama tesislerinin hedef alındığı vurgulandı.

ABD güçlerinin, Irak hükümetinin daveti üzerine DEAŞ'la mücadeleye yardımcı olmak amacıyla bölgede bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, kendilerine karşı yapılan saldırılara açık ve "net bir caydırıcı mesaj göndermek için" söz konusu hava saldırısının gerçekleştirildiği kaydedildi.

Biden yönetimi bölgede ikinci kez askeri operasyon gerçekleştirdi. ABD ordusu, Şubat ayında Suriye’de Irak sınırı yakınlarında, İran destekli milislere ait olduğu iddia edilen tesislere hava saldırısı düzenlemişti.

Terör örgütü yandaşları ABD ordusu araçlarını taşladı Terör örgütü yandaşları ABD ordusu araçlarını taşladı Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde terör hedeflerine yönelik operasyonlarına karşı tepkisiz kaldığı iddiasıyla Suriye’nin Malikiye ilçesinde ABD ordusuna ait araçlar, Terör örgütü YPG/PKK yandaşları tarafından taşa tutuldu.

Afgan hükümeti ABD'nin çekilmesinden 6 ay sonra çökebilir Afgan hükümeti 6 ay sonra çökebilir ABD istihbarat birimlerinin, ABD askerlerinin Afganistan'dan tamamen çekilmesiyle birlikte Afgan hükümetinin 6 aydan sonra yıkılabileceği değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi.

Etiketler : Irak İran Suriye Abd
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber