2022-06-23 13:46:37 | Son Güncelleme : 2022-06-23 17:28:56

BM tsunami riski altındaki şehirleri açıkladı, listede İstanbul da var

Birleşmiş Milletler UNESCO yayımladığı yeni raporunda, Akdeniz ve yakınındaki şehirlerin ortaya çıkabilecek bir tsunamiden derinden etkileneceğini açıkladı. Örgüt, Marsilya, İskenderiye ve İstanbul’un tehlike altında olduğunu belirtti. Raporda önümüzdeki 30 yıl içerisinde bir metreden daha yüksek bir tsunaminin ortaya çıkma ihtimalinin neredeyse yüzde 100 olduğunu belirtti.

BM tsunami riski altındaki şehirleri açıkladı, listede İstanbul da var
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, yayımladığı yeni raporunda, meydana gelebilecek bir tsunaminin Akdeniz veya yakınındaki büyük şehirleri vurabileceğini kaydetti. Raporda özellikle Marsilya, İskenderiye ve İstanbul’un tehlike altında olduğuna dikkat çekildi. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde bir metreden daha yüksek bir tsunaminin ortaya çıkma ihtimalinin neredeyse yüzde 100 olduğunu belirtti.

5 ŞEHİR RİSK ALTINDA

UNESCO, tsunamilerin meydana geldiği Pasifik ve Hint Okyanusu'ndaki toplulukların genellikle tehlikelerin farkında olmasına rağmen diğer kıyı bölgelerde hafife alındığını söyledi. Yayımlanan raporda UNESCO, Akdeniz'deki yeni beş risk altındaki şehir ve bölgenin, daha önce açıklanan 21 ülkedeki diğer 40 "tsunamiye hazır" kasaba ve şehre katılacağını vurguladı. Raporda, tsunami riski altında olduğu belirtilen beş şehir ise Marsilya, İskenderiye, İstanbul, İspanya'nın Atlantik kıyısında Cádiz yakınlarındaki bir kasaba olan Cannes ve Chipiona olarak açıklandı.

HAFİFE ALINIYOR

"Tsunamiye hazır" programı, UNESCO’nun önümüzdeki hafta Lizbon'da düzenlenecek BM Okyanuslar konferansı öncesinde başlattığı daha geniş kapsamlı çabasının bir parçası olarak öne çıkıyor. Program ile ilgili konuşan Unesco baş tsunami uzmanı Bernardo Aliaga, "2004 ve 2011'deki tsunamiler bir uyandırma çağrısıydı" derken, “2004'ten bu yana çok yol kat ettik. Bugün daha güvendeyiz. Ancak hazırlık konusunda boşluklar var ve iyileştirmemiz gerekiyor, uyarıların ziyaretçiler ve topluluklar tarafından anlaşıldığından emin olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

"Akdeniz dahil okyanusun çoğunu kapsayan 12 tsunami uyarı merkezi kurmak için çalışmalar yapıldı" şeklinde konuşan Aliaga, "Akdeniz dahil çoğu bölgede tsunami riski hafife alınıyor" dedi.

Etiketler