• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  109021
 • up
  USD
  6.7343
 • up
  EURO
  7.5541
 • up
  GBP
  8.5349
 • down
  Altın
  372.577
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 05.04.2018 - 22:50 Yorum : 0

Çin, ABD'yi DTÖ'ye şikayet etti

Pekin yönetimi, ABD'nin Çin menşeli ürünlere yönelik gümrük tarifeleri nedeniyle Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) başvurdu.

Çin, ABD'yi DTÖ'ye şikayet etti

DTÖ'den yapılan yazılı açıklamada, Çin'in yaptığı şikayet başvurusuyla  "Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması"nı (AHM) başlattığı bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, değeri 50 milyar doları bulan 1300 adet  Çin menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük tarifesi getirme planının, DTÖ'nün ilgili  kurallarını ihlal ettiğini savunan Pekin yönetimi, çözüm için taraflar arası  konsültasyon talebinde bulundu.


Çin'in AHM'nin ilk aşaması olan konsültasyon talebine,  ABD  yönetiminin 10 gün içinde cevap vermesi gerekiyor. Başvuru tarihinden itibaren en  geç 30 gün içinde başlaması öngörülen konsültasyon sürecinin ise taraflarca  aksine bir karar alınmadığı takdirde 60 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

ABD'nin, Çin'in konsültasyon talebine 10 gün içinde cevap vermemesi  veya konsültasyonların 60 gün içinde çözüme ulaşılamaması halinde Çin, DTÖ'den  AHM'nin ikinci aşaması çerçevesinde panel kurulmasını isteyebilecek.

Trump yönetimi başlattı, Çin'in cevabı gecikmedi

ABD ve Çin arasında bir ticaret savaşının başlangıcı olarak görülen  gelişmeler, Trump yönetiminin, geçen ay ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde  25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.

Çin, bu ayın başında Washington'ın çelik ve alüminyum ürünlerine  yönelik ek gümrük vergilere cevaben, ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25  arasında tarife getirilmesi kararını aldı.

Bu gelişmenin hemen ardından ABD yönetimi, Çin'in, Amerikalı  şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz  faaliyetleri gerekçesiyle 1300 Çin menşeli ürününe yüzde 25 ek gümrük vergisi  getirmeyi planladığını açıkladı.

Genel olarak Çin'in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef  alan listede, nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir-çelik,  alüminyum ve bunları içeren alaşım metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz  sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi farklı birçok ürün  çeşidi yer aldı.

Pekin yönetiminin, ABD'nin sadece Çin'i hedef alan bu hamlesine  tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'den ithal edilen 50 milyar dolar  tutarındaki ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirileceğini bildirdi.

Çin'in misilleme listesinin, viski, puro, tütün, dana eti, plastik,  buğday, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler, tütün, otomotiv, hava araçları ve  soya fasulyesi gibi 106 Amerikan menşeli ürünü kapsadığı kaydedildi.

Etiketler : ÇİN ABD DTÖ
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber