Tgrt Haber

Türkiye devreye girdi, tahıl koridoru yeniden açıldı! Erdoğan: Önce Biden'a sonra size anlatacağım

02 Kasım 2022 13:28 - Güncelleme : 02 Kasım 2022 13:51
Editör: Fetih Kökten / Kaynak: TGRT Haber

Son dakika haberi: Türkiye’nin yoğun diplomasisi sonuç verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Bakanı Şoygu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yaptıkları görüşme sonrasında tahıl koridorunun yeniden açıldığının müjdesini verdi. Erdoğan gazetecilerin 'Putin'i nasıl ikna ettiniz' sorusuna cevabı ise "'Önce Biden'a sonra size anlatacağım" oldu. Rusya Savunma Bakanlığı ise Erdoğan'ın açıklamalarından dakikalar sonra Ukrayna tarafından gerekli yazılı garantiler aldıklarını ve koridorun yeniden açıldığını belirtti.

Türkiye devreye girdi, tahıl koridoru yeniden açıldı! Erdoğan: Önce Biden'a sonra size anlatacağım
Erdoğan, Putin, Tahıl Koridoru

Rusya Devlet Başkanı Putin Tahıl Koridoru Anlaşması’nı askıya alındığını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Dünyayı tedirgin eden bu  karar sonrası Türkiye yeniden devreye girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı  Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen telefon görüşme sonrasında Kremlin tarafından yapılan açıklamada Putin’in Erdoğan’dan ‘garanti’ istediğini belirtildi.

TÜRKİYE'NİN ÇABASI SONUÇ VERDİ

Sivastopol kentinde savaş gemilerine ve sivil gemilere yönelik düzenlenen saldırı sonrasında askıya alınan tahıl koridorunun hareket ettiği gemilerin geçişi askıya alındı. Tahıl sevkiyatı için belirlenen koridordan şimdilik gemilerin hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Rusya’yı yine Türkiye ikna etti.

ERDOĞAN MÜJDEYİ VERDİ: KORİDOR YENİDEN AÇILDI

Dünyanın gerek Türkiye gerek ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan oluşan krizi çözmek için yardım beklediği bugünde Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi paylaştı. AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, Putin ile görüşmesini hatırlattı ve bugün Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile görüşeceğini söyledi. 

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın görüşmesi sonrasında Erdoğan tahıl sevkiyatının eskiden olduğu gibi devam edeceğini duyurdu.

ERDOĞAN: BIDEN’A ANLATACAĞIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısının ardından gazetecilerin ‘Putin’i nasıl ikna ettiniz, şartları ne oldu’ sorusuna “Önce Biden’a sonra size anlatacağım” ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Savunma Bakanlığı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinden sonra açıklama yaptı. Rusya'nın aldığı garantileri yeterli bulduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

BM'nin katılımı ve Türkiye'nin desteği sayesinde tahıl anlaşmasıyla ilgili Ukrayna tarafından gerekli yazılı garantiler alabildik. Rusya, aldığı garantileri yeterli buldu, tahıl anlaşmasındaki katılımına devam edecek.

GIDA FİYATLARI TAVAN YAPMIŞTI

Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması'nı askıya alması sonrası Chicago Ticaret Borsası'nda (CBOT) buğday vadeli işlemleri yüzde 7,7 artarak son iki haftanın en yüksek düzeyine çıktı. Un ve mısır vadelilerinde de artış yaşandı. Mısır fiyatları yüzde 2,8; soya yağı da yüzde 3 yükselmişti.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.