2022-05-12 23:44:28 | Son Güncelleme : 2022-05-13 00:01:18

Yunan parlamentosundan geçti! ABD’nin Yunanistan’daki üs sayısı artıyor

Yunanistan, ülkede protestolara yol açan ABD’nin ülkedeki yeni üstler açmasına izin veren anlaşmayı onayladı. Yapılan anlaşma ile ABD’nin Yunanistan’da 1’i deniz üssü olmak üzere toplam 4 askeri üs açmasına izin veriliyor.

Yunan parlamentosundan geçti! ABD’nin Yunanistan’daki üs sayısı artıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yunanistan’da hükümet ile muhalefeti karşı karşıya getiren ve halk tarafından protesto edilen ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nda (MDCA) yapılan değişiklikler, Yunan parlamentosu tarafından onaylandı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD ziyareti öncesi parlamentoda onaylanan anlaşma, ABD’nin Yunanistan’da 1’i deniz üssü olmak üzere toplam 4 askeri üs açmasına izin veriyor.

“ABD DOĞU AKDENİZ’DEKİ VARLIĞINI GENİŞLETİYOR”

Eleştirilere rağmen anlaşmaya destek çıkan Miçotakis parlamentoda yaptığı konuşmada, anlaşmanın ülkeyi güvenlik tehditlerine karşı koruduğunu, askeri tesislerin yükseltilmesine izin vereceğini ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra bölgede bir enerji merkezi haline gelen Yunanistan için bir güvenoyu olduğunu ifade etti. Miçotakis,  "Onaylamaya çağırdığımız (anlaşmanın) metni yeni bir gerçekliği tasvir ediyor. ABD, Doğu Akdeniz'deki varlığını genişletiyor ve ülkemiz ABD'nin bölgedeki en net ortağı ve muhatabı haline geliyor” dedi.

4 YENİ ÜS KURABİLECEK

İlk olarak 1990'da imzalanan söz konusu anlaşma, ABD’nin Yunanistan topraklarında eğitim ve operasyon yapmasına izin veriyor. Beş yıl boyunca geçerli olacak anlaşma, ABD’nin Yunanistan’ın orta ve kuzey bölgelerinde iki askeri üs, Girit Adası’nda 1 askeri deniz üssü dahil olmak üzere 4 askeri üs kurarak varlığını artırmasına izin veriyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, anlaşmayı Yunanistan ile ABD arasındaki savunma işbirliğinin "temel taşı" olarak nitelendirdi.

MİÇOTAKİS İLE BIDEN BİR ARAYA GELİYOR

Miçotakis’in 16 Mayıs’ta ABD’yi ziyaret etmesi ve Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelmesi planlanıyor. Miçotakis ve Biden’ın görüşmede Ukrayna-Rusya savaşını, enerji krizini ve Akdeniz’deki gelişmeleri ele alması bekleniyor. Miçotakis'in ayrıca 17 Mayıs'ta ABD Kongresi'ne hitap edeceği bildirildi.

ATİNA’DA ABD VE SAVAŞ KARŞITI GÖSTERİ

Atina’da Yunanistan Komünist Partisi (KKE) öncülüğünde toplanan yüzlerce kişi, ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması ve savaş karşıtı protesto gösterisi düzenledi. Anlaşma ile NATO üslerinin ülkedeki konuşlanma süresinin uzatılmasına karşı olan göstericiler, “Halk katillerine toprak yok, su yok", "NATO’dan çekilin”, “Üsleri kapatın”, “Müdahalelere karışmayın" sloganları attı.

Etiketler