Tgrt Haber
13 Eylül 2022 19:24 - Güncelleme : 13 Eylül 2022 20:43

Son dakika! Ege açıklarında göçmenlere Yunan zulmü: 2'si bebek 3'ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetti

Son dakika haberi: Yunanistan, Ege Denizi'nde göçmenlere yönelik insanlık dışı uygulamalarına bir yenisini daha ekledi. Yunan unsurlarınca Ege açıklarında Türk karasularına geri itilen düzensiz göçmenlerden 2'si bebek, 3'ü çocuk ve 1'i de kadın olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince ölüme terk edilen 73 düzensiz göçmenin kurtarıldı.

Editör: Deniz Çağıl / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son dakika! Ege açıklarında göçmenlere Yunan zulmü: 2'si bebek 3'ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetti
Yunanistan, Göçmen

Umuda yolculukta Ege Denizi'nde Yunanistan unsurlarınca ölüme terk edilen düzensiz göçmenlerden aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu 6 kişi öldü.

Sahil Güvenlik Komutanlığınca yapılan açıklamada, “13 Eylül 2022 tarihinde saat 00.10’da, Marmaris Kızılburun açıklarında can salları içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğu bilgisinin alınması üzerine olay mahalline derhal 2 Sahil Güvenlik Botu görevlendirilmiş ve tespit edilen 3 can salı içerisinden toplam 66 düzensiz göçmen kurtarılmıştır.

Düzensiz göçmenlerden edinilen ilk bilgiler doğrultusunda toplam 4 can salı içerisinde Yunanistan unsurları tarafından Türk Karasularına geri itildiklerinin öğrenilmesi üzerine olay mahalline derhal 1 Sahil Güvenlik Helikopteri, 1 Sahil Güvenlik Uçağı ve ilave 1 Sahil Güvenlik Botu daha sevk edilmiş, yapılan arama kurtarma çalışmaları neticesinde yarı batık durumda tespit edilen 1 adet can salına tutunan 7 düzensiz göçmen kurtarılmış ve can salı civarından ‘2 bebek, 3 çocuk, 1 yetişkin kadın’ düzensiz göçmenin cansız bedeni deniz yüzeyinden alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Son dakika! Ege açıklarında göçmenlere Yunan zulmü: 2'si bebek 3'ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetti

İTALYA'YA GİTMEK İÇİN ÇIKMIŞLAR

Açıklamanın devamında, “Yarı batık durumda bulunan can salından kurtarılan düzensiz göçmenlerin, can salında toplam 18 kişi olduklarını beyan etmeleri üzerine kayıp olduğu değerlendirilen 5 (2 bebek, 3 yetişkin erkek) düzensiz göçmenin aranmasına 1 Sahil Güvenlik Helikopteri ve 2 Sahil Güvenlik Botu ile devam edilmektedir.

Düzensiz göçmenler ile yapılan ayrıntılı mülakatta, göçmenlerin İtalya’ya gitmek üzere 10 Eylül 2022 tarihinde 15 metre boyunda ahşap bir tekne ile Tripoli/Lübnan’dan yola çıktıkları, 12 Eylül 2022 tarihinde Rodos açıklarında yakıtlarının bitmesi üzerine Yunan güvenlik güçlerinden yardım talep ettikleri, bölgeye gelen Yunanistan Sahil Güvenlik Botuna bindirilerek değerli eşyaları alındıktan sonra Türk karasularına yakın bir noktada toplam 4 adet can salına bindirildikleri ve sürüklenmeye terk edildikleri bilgisi alınmıştır” denildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...