Tarih : 25.02.2021 - 14:49 Yorum : 0

Ermenistan'da darbe girişimi

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, Başbakan Nikol Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı. Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu.

Ermenistan'da darbe girişimi

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, Başbakan Nikol Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı.

Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan ordunun istifa çağrısına yönelik yaptığı açıklamada, "Genelkurmay Başkanı tarafından yapılan açıklama darbe girişimidir. Tüm destekçilerimizi Cumhuriyet Meydanı'na davet ediyorum, canlı yayında halka sesleneceğim" dedi.

Paşinyan, Ermenistan ordusunun, kendisine yönelik istifa çağrısının ardından Facebook üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında konuştu. 

Konuşmasında, destekçilerini sokağa çağıran Paşinyan, "Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı'nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır." dedi. 

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da yaşadığı mağlubiyete ilişkin sorumluluğu üzerine aldığını anlatan Paşinyan, "Halkın bazı üst düzey ordu yetkililerine yönelik de bazı soruları var ve bu sorulardan kaçılamaz." ifadesini kullandı. 

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı: “(Paşinyan’a istifa çağrısı) Pozisyonumuzu teyit ediyoruz. İstifa çağrısı bir baskı neticesinde yapılmamıştır”

Yüzlerce Paşinyan destekçisi, meydanlara akın etti Yüzlerce Paşinyan destekçisi, meydanlara akın etti Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, ordunun istifa çağrısının ardından meydanlara çağırdığı destekçileri Erivan’da meydanlara akın etti.

 

Kremlin: “Ermenistan'daki durumu endişeyle takip ediyoruz”

Ermenistan ordusunun Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetine istifa çağrısı yapması sonrası Paşinyan da destekçilerini meydanlara çağırdı. Ülkede tansiyonun yükselmesinin ardından Rusya’dan ilk açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Ermenistan’daki durumu endişeyle takip ediyoruz ancak bunu bir ülkenin iç meselesi olarak görüyoruz” dedi. Peskov, Moskova ile Erivan arasında şu ana kadar herhangi bir iletişim kurulmadığını ancak gerekirse hızlı bir şekilde bu konuda çalışma yapılabileceğini ifade etti.
Rusya Dışişleri Bakanlığı da benzer bir açıklama yayınlayarak, “Ermenistan’daki durum ülkenin iç meselesidir” ifadelerini kullandı.

Paşinyan sokağa indi Paşinyan sokağa indi Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Erivan’da destekçileriyle birlikte yürüyerek, kendisine yönelik istifa çağrısında bulunan ordu yetkililerini eleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu: Darbeye karşıyız Bakan Çavuşoğlu: Darbeye karşıyız Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, (Ermenistan'daki darbe girişimi) Darbeye her zaman karşıyız ve şiddetle kınıyoruz

Ermenistan'da Su-30 savaş uçağı Erivan semalarında Ermenistan'da Su-30 savaş uçağı Erivan semalarında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın ordunun istifa çağrısının ardından meydanlara çağırdığı destekçileri ile Savunma Bakanlığı binasının bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’nda buluştuğu sırada Su-30 savaş uçağı da uçuş gerçekleştirdi.

AB'den Ermenistan'a "sükunet" çağrısı AB'den Ermenistan'a "sükunet" çağrısı Avrupa Birliği (AB), Ermenistan ordusunun, Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifasını istemesinin ardından taraflara sükunet çağrısında bulundu.

Ermenistan'da darbe girişimi: Paşinyan sokağa indi Ermenistan'da darbe girişimi: Paşinyan sokağa indi Ermenistan ordusunun, Başbakan Nikol Paşinyan'a (fotoğrafta) yönelik istifa çağrısının ardından Paşinyan, Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'nda destekçileriyle toplandı. Paşinyan, mitingde yaptığı konuşmada, ordunun halka ve kendisine bağlı olduğunu belirtti.

Kaynak : AA-İHA
Etiketler : Ermenistan ordusu
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber