2021-09-25 10:55:32

Esad’a gitmeyi Kılıçdaroğlu istiyor

Eli kanlı diktatör Beşar Esad'ın, Kılıçdaroğlu'nu davet ettiği öne sürülmüştü; ancak işin aslı çok farklı çıktı. Suriyeli vekil yaptığı açıklamada sözde seçim sonrasında Esad'ı CHP'nin tebrik ettiğini ve randevu istediğini söyledi.

Esad’a gitmeyi Kılıçdaroğlu istiyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İç savaşın 10 yılı geçtiği Suriye’de 2021 yılı mayıs ayında tartışmalı bir seçimle Devlet Başkanlığı görevine Beşar Esad tekrar seçildi. CHP, seçim sonrası Beşar Esad’dan randevu istedi. CHP kanadının "görüşme talebi Esad’tan geldi" açıklamasını sorduğumuz Suriyeli Halk Meclisi Milletvekili ilk talebin CHP’den geldiğini söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen vekil, "CHP ilk olarak mayıs ayında yapılan seçimi kazanan Esad’a tebrik mesajı yolladı. Ardından geniş kapsamlı görüşme talebinde bulunuldu ve görüşme takvimi, görüşme içeriği ve katılım listesi ile ilgili karşılıklı görüşme trafiği yaşandı’’ dedi.

KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİLERİN AÇILMASI İSTEĞİ

Türkiye gazetesine açıklamalarda bulunan Esad’a yakın kaynak, görüşme içeriği ile ilgili "Mülteciler meselesi, Türk ve Suriye büyükelçiliklerinin karşılıklı olarak yeniden açılması, Türkiye’nin İdlib, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekât bölgelerindeki varlığı ile Lazkiye Kesep sınır kapısının yeniden faaliyete geçmesi öncelikli gündem konuları arasında yer alacak" diye konuştu.

HATAYLI İSİMLER ÖN PLANDA

CHP, en son 2013 yılında Şam’a gönderdiği heyet aracılığı ile Suriye Baas rejimi ile görüşmüştü. Suriye Halk Meclisi’nde sanayi, ticaret ve dış ilişkiler komisyonlarında aktif görevlerde bulunan Suriyeli vekil, son görüşme trafiğinde Mersin ve Hatay’da gıda, petrol gibi alanlarda etkin bir işadamı ile CHP eski milletvekili şimdiki Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, Hatay milletvekili Serkan Topal ve bazı dernek başkanlarının etkin rol üstlendiğini aktardı.
Edinilen bilgilere göre, Şam’da yapılacağı belirtilen görüşmeye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu doğrudan katılacak. Program dahilinde Kılıçdaroğlu’nun Emevi Camii’ni ziyaret edebileceği belirtildi. Esad yönetimi ile devam eden randevu görüşmelerinde CHP’nin dikkat çeken talepleri arasında ziyaret süreci ve sonrasında özellikle İdlib bölgesinde hava ve kara saldırılarının durması var. CHP, bu dönem zarfında gerçekleşecek bir saldırı ve gelebilecek şehit haberi ile başta partilerinin ve tüm girişimin büyük zarar göreceği endişesini Esad tarafına iletti. CHP, en son 8 Mayıs’ta Kuzey Irak’a bir heyet gönderdi ve bölgesel yönetim yöneticileri ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

 

Etiketler