Tarih : 17.05.2021 - 16:27 Yorum : 0

Filistin'in cesur kızı: Kadınlara sahip çıkın

11 yaşındayken 2011’de İsrailli askerlere meydan okuduğu için ‘Filistin’in cesur kızı’ olarak tanınan Ahed Et-Temimi, dünyaya çağrıda bulundu.

Filistin'in cesur kızı: Kadınlara sahip çıkın

2011’de İsrailli askerlere meydan okuyarak hafızalara kazınan aktivist Ahed Et-Temimi, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları karşısında insan hakları ihlal edildiğini söyleyerek dünyaya çağrıda bulundu. 
İşgalci İsrail’in ablukası altında olan Filistinliler, sesini dünyaya duyurmaya çalışıyor. İsrail’in saldırıları sonucunda çok sayıda Filistinli şehit oldu, çok sayıda kişi ise yaralandı. Aktivist Ahed-Et-Temimi yaptığı açıklamada Filistinli kadınların acılarının sadece bir iki günle sınırlı olmadığının altını çizdi. Temimi, acılara göğüs geren Filistinli kadınlara yeterince destek gelmediğini söyledi. 

“ŞİDDETSİZ BİR HAYAT YAŞAMAK BİZİM DE HAKKIMIZ”

Temimi, dünyaya şöyle seslendi: "Bana göre, uluslararası insan hakları ve uluslararası kadın hakları örgütleri işgal nedeniyle ezilen, öldürülen, baskıya maruz kalan Filistinli kadınlar için yeterli tepkiyi vermiyor. Burada yaşananlar başka bir ülkede olsa, farklı bir gözle bakarlar. Başka bir yerde kadın şiddete maruz kalsa olağanüstü tepkiler verdiklerini görüyorsunuz. Çünkü bize reva görülenler normal sayılıyor. Onların yaşadıkları ise anormal. Sanki biz bunları hak ediyoruz da başkaları etmiyormuş gibi bir bakış söz konusu. Bütün dünyaya söylüyorum. Biz de insanız, beşeriz, herkes gibi. Normal bir hayat yaşamak bizim de hakkımız. Şiddetsiz bir hayat yaşamak bizim de hakkımız."

“HEP ACILARLA YAŞIYORUZ”

Temimi, geçmişte işgalci İsrail tarafından darp edildiğini hatırlatarak, "Gazze Şeridi’nde de bombardıman altında olan, enkazın altından cesetleri çıkarılan kadınlar var. Biz Filistin’de bunu hep yaşıyoruz, hep acılarla yaşıyoruz. Bir kadın darp edildiği zaman gözümün önüne hemen annem geliyor." ifadelerini kullandı.

“MESAJIMIZI DOĞRU BİR ŞEKİLDE DÜNYAYA ULAŞTIRABİLİRİZ”

Kadın hakları savunucuları da dahil tüm uluslararası toplumun desteğine ihtiyaçları olduğunu belirten Temimi, "Bizim onların hem medya alanında hem de hukuki alanda yardımlarına ihtiyacımız var. Bu işgalci ve sömürgeci devlete (İsrail) yapacakları en küçük bir baskıya bile ihtiyaç duyuyoruz. Ancak bu sayede mesajımızı doğru bir şekilde dünyaya ulaştırabiliriz." diye konuştu.

“CEZAEVİNDE BİRÇOK KADIN VAR”

Temimi, İsrail’in hapishanelerde birçok Filistinli kadının olduğunu belirterek, “İsrail hapishanelerinde birçok Filistinli kadın en asgari tedaviden bile mahrum kalabiliyor. İsra Caabis ya da Nurhan Avvad, Şuruk Duveyyat gibi. Cezaevinde yaralı birçok kadın var. Hiç tedavi edilmiyor veya yeterli tedavi görmüyorlar. Gelip onları bir ağrı kesici hapla susturuyorlar. Bu insanlara tek bir yardım yapıldığını görmüyorsun” şeklinde konuştu.

“HİÇBİR AYRIM GÖZETİLMİYOR”

İşgal nedeniyle kadınların erkeklerden daha farklı sorunlara maruz kalabildiğini belirten Temimi, şöyle devam etti:
"Hiçbir ayrım gözetilmiyor. Kadının vücut yapısının erkeğin vücut yapısından farklı olduğu, bir erkeğin kaldırabileceklerini bir kadının kaldıramayacağı şeklinde herhangi bir fark gözetilmiyor. Mesela özel hallerinde ihtiyaç duyduklarının karşılanmadığı oluyor. İşte tüm bu ayrıntılar, gözaltında olduğu zaman kadın için çok zor."

“BU ÇOK AĞIR BİR DURUM”

Temimi, cezaevinde çocuklarını emziren annelerin ihtiyacı olan kalsiyum gibi vitaminlere erişiminin de sağlanmadığına dikkati çekti. "Ben işgalci askerlerinden ya da Yahudi yerleşimcilerden dayak yiyen Filistinli bir kadına, en azından aile baskısına maruz kalan bir kadına baktıkları gibi bakmalarını istiyorum. Filistinli kadınlara da diğerleri gibi sahip çıkın." diyen Temimi, şunları kaydetti: "Filistinli kadının da bu şiddeti hak etmediğini ifade etsinler. Tabi ki; bu çok ağır bir durum. Çünkü bu işgalci, sömürgeci onu öldürme niyetiyle darp ediyor. Sırf hakkını savunduğu için şiddete maruz kalıyor. Onların önünde durup 'Ben evimin, toprağımın, vatanımın işgal edilmesini, sömürülmesini kabul etmiyorum' dediği için darp ediliyor. Tüm kadın hakları kuruluşlarından, uluslararası insan hakları kuruluşlarından rica ediyoruz. Filistin davamızda daha fazla yardımlarınıza ihtiyacımız var. Bizim bu davamızda istenilen anlamda yanımızda olmadıklarını görüyoruz."

İşgalci İsrail Filistin'i vurmaya devam ediyor İşgalci İsrail Filistin'i vurmaya devam ediyor Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında şehit sayısının 61'i çocuk, 36'sı kadın olmak üzere 213’e, yaralı sayısının ise bin 442’ye yükseldiğini açıkladı.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber