2022-06-30 12:17:27 | Son Güncelleme : 2022-06-30 13:46:52

Dünya Madrid'deki NATO zirvesini konuşurken Financial Times'tan dikkat çeken analiz: Türkiye istediğini aldı

Madrid'de gerçekleştirilen tarihi NATO zirvesi, dünya basınında büyük yankı uyandırdı. İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'nin, İsveç ve Finlandiya'ya yönelik taleplerinin kabul edilmesine dikkat çektiği haberinde, beklentilerin düşük olduğu toplantıda Türkiye'nin istediğini aldığını yazdı.

Dünya Madrid'deki NATO zirvesini konuşurken Financial Times'tan dikkat çeken analiz: Türkiye istediğini aldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Soğuk Savaş'tan bu yana Rusya ile en buhranlı dönemini yaşayan NATO'da liderler zirvesi, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlendi. Türkiye ile ABD arasında somut yakınlaşmanın gerçekleştiği NATO zirvesi, dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

Terör örgütlerine destek verdikleri için Türkiye tarafından eleştirilen ve veto edileceği belirtilen Finlandiya ve İsveç'in talepleri kabul etmesi de zirvenin de diğer önemli olayı oldu. Türkiye'nin iki ülkeye karşı veto kartını masadan çekmesinin ardından ABD, Türkiye'ye F-16 satışının desteklendiği açıkladı.

SIKINTILI İLİŞKİLERİ DÜZELTME FIRSATI SUNDU

Tarihi zirveyi gündemine alan Financial Times gazetesine konuşan uzman ve diplomatlar, Ukrayna savaşının Batılı ülkelere Türkiye ile sıkıntılı ilişkileri düzeltme fırsatı sunduğunu ifade etti. NATO tarafından duyurulan ortak bildiriye değinilen haberde iki ülkenin, terörist gruplara verilen desteği sona erdirmeyi ve Türkiye'ye silah satışlarına yönelik kısıtlamaları durdurmayı kabul ettiği belirtildi.

TÜRKİYE'NİN TALEPLERİ KARŞILANDI

Haberde, "Erdoğan'ın tüm talepleri yerine getirildi ve aylarca sürebilecek bir anlaşmazlığı sona erdirdi" denildi. İsveç ve Finlandiya'nın, PKK ve bununla bağlantılı örgütlere desteğe son vermesi ve Türkiye'ye silah ihracatı ambargosunu kaldırmasıyla birlikte Türkiye tarafından belirlenen taleplerin karşılandığı ifade edildi.

Aynı haberde, beklentilerin düşük olduğu ve anlaşmaya varılıp varılmayacağı kesin olomayan toplantıda Türkiye'nin istediğini aldığı yazıldı.