27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-06-29 09:48:56

Fransa’da Müslümanları hedef alan yasa yeniden gündemde

Fransa'da "ayrılıkçılıkla mücadele" adı altında Müslümanları hedef alan yasa tasarısı Ulusal Meclis'te yeniden görüşülüyor. Tartışma başlatan tasarının Temmuz ayında kabul edilmesi bekleniyor.

Fransa’da Müslümanları hedef alan yasa yeniden gündemde
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Fransa'da önce " ayrılıkçılıkla mücadele" olarak duyurulan, tepkiler üzerine "Cumhuriyet Yasalarına Saygıyı Güçlendiren Prensipler" olarak değiştirilen yasa tasarısı, Senato’da yapılan değişikliklerin ardından Ulusal Meclis’te yeniden ele alınıyor.

Senato’da okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin, 18 yaşından küçük kız çocuklarının kamuya açık alanlarda başörtüsü takmasını, havuzlarda tesettür mayo giyilmesini ve resmi spor müsabakalarında başörtüsü kullanılmasını yasaklama gibi maddeler eklenerek 13 Şubat’ta kabul edilen yasa tasarısı, Ulusal Meclis’te ikinci kez görüşülmeye başlandı.

Tasarıyla ilgili görüşmelerin ilk gününde, hükümet kanadından sadece Vatandaşlık İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa hazır bulundu.

TEPKİ ÇEKİYOR

Yasa tasarısının temmuz ayı sonunda kesin olarak kabul edilmesi bekleniyor.Tasarı, Müslümanları hedef aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplum ile sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor.

Yasa tasarısı açıklandığından bu yana, ülkede cami ve mescitlere yönelik saldırılar artış gösterdi. Bazı camiler kundaklanırken, bazılarının duvarlarına İslamofobik yazılar yazıldı

Fransa'da çoğu Kuzey Afrikalı yaklaşık 5 milyon Müslüman yaşıyor. Fransa, Avrupa'da en fazla Müslümanın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.

 

Etiketler