21˚
İstanbul
21˚
parçalı az bulutlu
Nem %55
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-23 13:49:18

İran, BM'ye borcunu ödedi, oy hakkını geri istedi!

İran, BM’ye gecikmiş aidat ödemesinin yapıldığını ve askıya alınan oy kullanma hakkının iade edilmesini istedi.

İran, BM'ye borcunu ödedi, oy hakkını geri istedi!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İran Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mecit Taht Revançi, BM’ye gecikmiş aidat ödemesinin yapıldığını ve askıya alınan oy kullanma hakkının iade edilmesi gerektiğini söyledi. Revançi, Güney Kore’nin bloke ettiği İran’a ait mal varlığından 18 milyon doların aidat ödemesi için BM’ye aktarıldığını belirtti. 

OLUMSUZ ETKİLENDİK 

Revançi, konuya ilişkin şöyle açıklamalarda bulundu: "Birleşmiş Milletler'den İran'ın oy hakkını geri iade etmesini bekliyoruz. ABD'nin acımasız yaptırımları nedeniyle son 2 yıldır BM'ye olan aidat borcumuzu ödemede sorunlar yaşıyoruz. Bu yaptırımlar sadece gıda ve ilaç sektöründe değil, BM'deki çalışmalarımızı da olumsuz yönde etkiledi" ifadelerini kullandı.

8 ÜLKENİN DAHA OY HAKKI İPTAL EDİLMİŞTİ 

Birleşmiş Milletler aralarında İran'ın da bulunduğu 8 ülkenin BM'ye olan borçlarını ödemedikleri gerekesiyle oy kullanma haklarını iptal etmişti. Herhangi bir ülkenin BM'ye olan aidat borcu son 2 yılda ödediği aidattan fazla ise o ülkenin oy kullanma hakkı elinden alınıyor. Geçtiğimiz yıl bir kez daha 65 milyon dolarlık borcu nedeniyle oy kullanma hakkını kaybeden Tahran yönetimi, 16 milyon dolarlık asgari ödemeyle oy hakkını geri kazanmıştı.

Etiketler