2022-07-03 21:58:50 | Son Güncelleme : 2022-07-04 07:06:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her konuşmasında uyardığı İsveç'ten Türkiye'ye taahhüt: Anlaşmaya uyacağız

NATO Zirvesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her konuşmasında uyarılarını yinelediği İsveç'ten yeni bir açıklama geldi. Başbakan Magdalena Andersson, Türkiye ile yapılan anlaşmaya ve iadelerle ilgili sözleşmeye uyacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her konuşmasında uyardığı İsveç'ten Türkiye'ye taahhüt: Anlaşmaya uyacağız
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşen NATO Zirvesi’nde Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında mutabakat imzalanmış, Türkiye, İsveç ile Finlandiya’nın üyeliğine yeşil ışık yakarken iki ülke de terör örgütlerine karşı verilen desteğin kesileceğine dair söz vermişti. Zirve sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin elinde imzalı belgeler olduğunu iki ülkenin verilen sözleri yerine getirmediği takdirde gerekenin yapılacağını söylemişti.

"ANLAŞMANIN DETAYLARI KONUSUNDAN BİLGİ VERMEDİ"

Son olarak İsveç Başbakanı Andersson, anlaşma ve iadeler hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Almedalen Politika Formu'nda konuşan Andersson, söz konusu anlaşmanın içeriği hakkında bilgi vermeyeceğini belirterek, "Türkiye ile yapılan anlaşmaya ve iadelerle ilgili sözleşmeye uyacağız." dedi.

"TERÖR FAALİYETLERİNE KARIŞMAYANLARIN ENDİŞELENMESİNE GEREK YOK"

Terör faaliyetlerine karışmayanların endişe etmesine gerek olmadığını söyleyen Andersson, "İsveç vatandaşı olanlar ulusal ve uluslararası hukuka göre iade edilemeyecek. Terör faaliyetlerine katılmadıysanız endişelenmenize gerek yok." ifadelerini kullandı.

ELEŞTİRİLERE CEVAP VERMEDİ

Andersson, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreçleri hakkında Türkiye ile imzalanan üçlü muhtırada, Türkiye'ye büyük tavizler verildiği ve kamuoyunda sert eleştiriler aldığı konusundaki sorulara ise cevap vermedi.

"İSVEÇ İÇİN UTANÇ VERİCİ"

Anlaşma sonrası İsveç'te birçok gazeteci Türkiye ile imzalanan anlaşmaya sert tepki gösterdi.  Aftonbladet yazarı Gazeteci Wolfgang Hansson, "Erdoğan’ın önünde eğilmek hiç de hoş değildi. Çok küçültücüydü. Beklentim o ki; İsveç'in ödediği geçici bir bedel olsun" sözleriyle hükümete yüklendi.

Expressen yazarı Magnus Falkehed da "Bizim Başbakanımızın diz çöküp Erdoğan'ın ayakkabılarını diş fırçasıyla boyaması, İsveç'in Ukrayna'ya dönmemesi için anlaşılabilir." ifadesini kullandı.  Eski Sosyal Demokrat hükümetinin Kalkınma Bakanı Pierre Schori ise "Türkiye ile yapılan bu anlaşma, İsveç için utanç verici." dedi.

GULSAH DOGAN 4 Temmuz 2022 19:39

SN CUMHURBASKANIMIZI COK SEVİYORUZ SAYGILAR