2021-11-10 16:14:28

'Mülteci' sorusu Yunanistan Başbakanı Miçotakis'i çileden çıkarttı

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmesinin ardından ikili basın toplantısı düzenledi. Burada Hollandalı bir gazetecinin "Yunanistan’daki mültecilerle ilgili yalan söylemeyi ne zaman bırakacaksınız?" sorusuna sinirlenen Miçotakis, "Maddi gerçeklerle desteklenmeyen ifadeler ve suçlamalarla aşağılanmayı kabul edemem" dedi.

'Mülteci' sorusu Yunanistan Başbakanı Miçotakis'i çileden çıkarttı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hollandalı gazetecinin mültecilerle ilgili sorusu, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis'i çileden çıkardı. Bir süredir düzensiz göçmenlere yaptığı insanlık dışı muamelelerle dünya basınında yer bulan Yunanistan'ın Başbakanı Miçotakis'in soruya kaçamak ceavp verdiği isew dikkatlerden kaçmadı.

GERİLİM TIRMANDI

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, başkent Atina’yı ziyaret eden Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmesinin ardından Maksimu Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Miçotakis canlı yayınlanan basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplarken, Hollandalı gazeteci Ingeborg Beugel’in Yunan Başbakana yönelttiği soru gerilimi tırmandırdı.

"BASIN MESUPLARININ ZEKASINI AŞAĞILAMAYIN"

"Lütfen ne benim ne de dünyadaki diğer basın mensuplarının zekasını aşağılamayın" diyen Beugel, Miçotakis’e, ''Sığınmacıların geri itilmesi ve Yunanistan'daki mültecilerle ilgili yalan söylemeyi ne zaman bırakacaksınız?" diye sordu.

"NEDEN ACIMASIZCA VE BARBARCA GERİ İTİYORUZ DEMİYORSUNUZ?"

Beugel ayrıca, "Reddetmeye ve yalan söylemeye devam ediyorsunuz. Bu narsist bir istismardır. Neden dürüst davranmıyorsunuz? Neden ‘Brüksel bizi yalnız bıraktı, 6 yıl bekledik, kimse bir şey yapmadı. Sığınmacıları acımasızca ve barbarca geri itiyoruz’ demiyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Soru üzerine gerilen Miçotakis, gazeteciyi kaçamak şekilde cevapladı.

"AŞAĞILAMANIZI KABUL EDEMEM"

Hollandalı gazetecinin sorusu karşısında sinirlendiği gözlenen Miçotakis, "Sizin Hollanda’da siyasetçilere direkt sorular sorma kültürünüz olmasını anlıyorum ve buna saygı duyuyorum ancak buraya gelip beni ve Yunan halkını maddi gerçeklerle desteklenmeyen ifadeler ve suçlamalarla aşağılamanızı kabul edemem” yanıtını verdi.

Etiketler