22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-21 11:12:08

Rusya tatbikat için Belarus'a S-400 gönderdi!

Rusya yakın zamanda Belarus'la yapacağı askeri tatbikat için Belarus'a 2 tane S-400 hava savunma sistemi gönderdi.

Rusya tatbikat için Belarus'a S-400 gönderdi!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya’nın, askeri tatbikatlar için Belarus’a iki S-400 hava savunma sistemi gönderdiği bildirildi. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, S-400’lerin Belarus’ta Rusya ile düzenlenen "Müttefik Kararlılığı-2022" isimli ortak askeri tatbikata katılacağı belirtildi.

Açıklamada, tatbikat için S-400’lerin yanı sıra "Pantsir-S" hava savunma füze sistemleri ve 12 "Su-35" savaş uçağının Belarus’a gönderileceği kaydedildi.

Belarus Savunma Bakanlığı, "Müttefik Kararlılığı-2022" isimli ortak askeri tatbikatın, 10 Şubat’ta başlayacağını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Belarus Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Departmanı Yetkilisi Oleg Voinov, ülkede bulunan yabancı ülkelerin askeri ataşelerine Rusya'yla birlikte Belarus topraklarında yapılacak askeri tatbikata ilişkin bilgi verdi.

AVRUPA'DA GERİLİMİN ARTTIĞI DÖNEMDE TATBİKAT

Rusya-Belarus Birlik Devleti askeri güçlerinin şubat ayında denetlemesinin yapılacağı kaydedilen açıklamada, operasyon ve muharebe eğitim faaliyetlerinin dünyada askeri-politik durumun ağırlaştığı, Belarus'un güney ve batı sınırları dahil Avrupa'da gerilimin artmaya devam ettiği bir dönemde yapıldığı vurgulandı.

Askeri denetlemenin iki etaptan oluşacağı kaydedilen açıklamada, ilk etabın 9 Şubat'ta, ikinci etabın ise 10-20 Şubat'ta planlandığı belirtildi.

İlk etapta tehdit gelen noktalara askeri birliklerin konuşlandırılması, önemli devlet ve askeri tesislerin savunulmasına yönelik önlemler, devlet sınırları ve Belarus ve Rusya'nın bölgesel hava savunma sistemlerinin korunmasına yönelik faaliyetlerin yapılacağı bildirildi.

DOĞU ASKERİ BÖLGESİNE MENSUP BİRLİKLER DE KATILACAK

İkinci etapta ise "Müttefik Kararlılığı-2022" isimli ortak askeri tatbikatın gerçekleşeceği aktarılan açıklamada, "Tatbikatın, Belarus Silahlı Kuvvetlerinin bir kısım askeri birlikleri ve araçları, ayrıca Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Doğu Askeri Bölgesine mensup bazı birliklerinin ve komuta merkezinin katılımıyla yapılması planlanıyor." ifadeleri kullanıldı.

Tatbikatın Obuz-Lesnovskiy, Osipoviçskiy, Brestskiy, Gojskiy, Domanovskiy poligonları ve Baranoviç, Luninets, Lida, Maçulişçi askeri hava üslerinde gerçekleşeceği bildirilen açıklamada, "Katılan personel sayısı, silah ve teçhizat sistemleri ile ilgili parametrelere göre tatbikat 2011 Viyana Belgesi kapsamında bildirime tabi değildir." ifadesine yer verildi.

Ayrıca açıklamada, planlama sürecinin ayrıntılarının tamamlanmadığına ve tatbikatla ilgili değişiklikler yapılabileceğine dikkat çekildi.

Aralık 2021'de Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belarus'un batı ve güney sınırlarında ortak askeri tatbikat yapılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Etiketler