Tarih : 02.06.2021 - 22:46 Yorum : 0

Rusya’yı buğdayda şahlandıran Türk: Prof. Dr. Hamit Köksel

Rusya buğdayda harekete geçti. Rusya, rekolteyi daha katma değerli ürünlere dönüştürmek için başlattığı bilimsel çalışmaları Türk bilim insanı Prof. Dr. Hamit Köksel’e emanet etti

Rusya’yı buğdayda şahlandıran Türk: Prof. Dr. Hamit Köksel

Rusya dünyanın en büyük ihracatçıları arasında yer alıyor. 2012-2013 sezonunda Türkiye 20 milyon ton buğday üretti Rusya ise aynı dönemde 38 milyon ton üretim sağladı. 2013-2014’te 22 milyon ton Türkiye üretim yapılırken, Rusya 52 milyon ton üretim yaptı. 5 yıl sonra ise Türkiye aynı seviyede üretimine devam ederken 20,5 milyon buğday üretimi yaptı Rusya ise 2 kat üretimi arttı ve 2020-2021 döneminde 86 milyon ton buğday üretti.

TÜRK PROFESÖRE EMANET ETTİLER

Rusya, rekolteyi un, makarna gibi daha katma değerli ürünlere dönüştürebilmek için başlattığı bilimsel çalışmaları Türk bilim insanı Prof. Dr. Hamit Köksel’e emanet etti.

PUTİN SİNYALİ VERMİŞTİ

Rusya’nın buğdayı işleyip ihraç etme hedefi, Rus siyasetinin son dönemdeki önemli konularından biri haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev ile bir araya gelen Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rus tahılından en çok un nerede yapılıyor?” diye sormuş, Patruşev ise “En çok Türkler alıyor ve un yapıyor” diye yanıtlamıştı. Moskova’da çalışan gazeteci Fuad Safarov bu diyaloğun Rus Devlet televizyonunda yayınlanmasının aslında bir mesaj olduğunu belirterek, “Rusya yakın gelecekte buğdaydan ziyade un ve unlu ürünler endüstrisini geliştirmeye yönelik önemli adımlar atacağının sinyallerini veriyor” dedi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber