22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-11-04 23:12:39

Trump'a yönelik Rusya soruşturmasında gözaltı kararı

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya ile bağlantıları olduğu yönündeki asılsız iddiaları içeren Steele dosyasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, dosyada yazıları yer alan Rus analist Danchenko gözaltına alındı.

Trump'a yönelik Rusya soruşturmasında gözaltı kararı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim döneminde Rus hükümeti tarafından desteklendiği yönünde iddiaları içeren Steele dosyasıyla ilgili soruşturmada dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Özel Yetkili Savcı John Durham tarafından yürütülen soruşturmada, Steele dosyasının oluşturulmasına katkı veren Rus Analist Igor Danchenko'yu gözaltına aldı.

FBI'A YALAN SÖYLEMEKTEN YARGILANACAK

2016'da Trump'ın Rusya ile ilişkili olduğuna dair iddialar içeren fakat daha sonra Demokratlar tarafından fonladığı ve yanlış içerikli bir dosya olduğu ortaya çıkan Steele dosyasında yazıları yer alan Rus Analist Danchenko gözaltına alındı. Virginia eyaletinde mahkemeye çıkması beklenen Danchenko, FBI'a yalan söyleme suçundan yargılanacak.

NE OLMUŞTU?

Rus hükümetinin, seçimleri Trump'ın lehine etkilediği iddiaları üzerine 2017'de Robert Mueller, özel yetkili savcı olarak görevlendirilmiş ve Trump'ın kampanyasının seçim sürecindeki faaliyetleri soruşturulmuştu. Yaklaşık 2,5 yıl süren soruşturmanın ardından Trump'ı suçlu çıkaracak bir delile ulaşılmamış ve dosya kapanmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı, Trump döneminde John Durham'ı özel yetkili savcı olarak atamış ve Rusya soruşturmasının kökenleri araştırmaya başlanmıştı. Durham'ın soruşturmasında bugüne kadar 2 kişi delillerle oynandığını ve Trump'ı suçlu çıkarmaya çalıştıklarını itiraf etmiş, Steele dosyasını ise Demokratların fonladığı ortaya çıkmıştı.

Etiketler